Program Pikniku Nauki Fahrenheita

Dla dzieci, rodzin i dorosłych – niemal 55 namiotów, Scena naukowa, Strefa eduzabawy, Laboratorium Fahrenheita.

W programie warsztaty, zabawy, konkursy, pokazy, science show, spektakl, debata. Wstęp wolny. Już 28 maja zapraszamy do Hevelianum na Piknik Nauki Fahrenheita.

 

Hasłem tegorocznego Pikniku Nauki Fahrenheita jest Nauka z klimatem. Wiele atrakcji będzie odwoływać się do Celów Zrównoważonego Rozwoju, czyli planu działania, na którzy przystały kraje członkowskie ONZ. Wszystko po to, aby wspólnie dokonać przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia będą zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

– Po raz drugi na Górze Gradowej odbędzie się Piknik Nauki Fahrenheita. Zapraszamy na tę wyjątkową niedzielę – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Hevelianum połączyło siły z Uczelniami Fahrenheita i wspólnie stworzyliśmy program, który każdemu uczestnikowi da możliwość zaangażowania się w naukę na rzecz ochrony naszej planety, dobrze się przy tym bawiąc. Zapraszamy także do eksperymentowania na naszych wystawach.

Co ważne, w lekkiej piknikowej formule, będzie mowa o rzeczach ważnych i bardzo pożytecznych, mających wpływ zarówno na środowisko, jak i dobrostan samego człowieka.

Przygotowaliśmy wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będziemy przeprowadzać eksperymenty i quizy z nagrodami, tworzyć modele mózgu i domowe kosmetyki, ale też zapraszać na bezpłatne badania profilaktyczne, USG czy naukę techniki samobadania piersi przy pomocy fantomów. Nie zabraknie pokazów science show, a nawet pokazu mody zero waste – opowiada prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Piknik Nauki Fahrenheita to dla nas nie tylko ważne wydarzenie, ale też jedna z niewielu okazji do przybliżenia naukowych zagadnień, inspirowania, nawiązania interakcji i wspólnej zabawy z mieszkańcami Trójmiasta.

Jednym z głównych punktów na piknikowej mapie będzie Scena naukowa, na której planowany jest nieprzerwany ciąg atrakcji. Gospodarzami Sceny naukowej będą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka.

program sceny naukowej Piknik Nauki Fahrenheita 2023

Kolejnym ważnym punktem na mapie Pikniku będzie Miasteczko naukowe, a w nim ponad 45 namiotów z pokazami, warsztatami i eksperymentami z zakresu medycyny, nauk ścisłych czy ekologii. Dowiedzieć się będzie można m.in. jak zostać obrońcą środowiska, jak stworzyć mózg z rzeczy niepotrzebnych, czy co można zrobić ze zużytymi oponami. Odbędą się pokazy recyklingu i świata pod mikroskopem, a także astronomiczne show. Zobaczyć będzie można, jak powstają leki i jak zrobić elastyczną piankę poliuretanową w kolorach tęczy. Miasteczko, podobnie jak pozostałe atrakcje, będzie dostępne dla odwiedzających w godzinach trwania pikniku, czyli od 11:00 do 16:00. 

Zaraz obok, w punkcie Profilaktyka ratuje życie będzie można skorzystać z bezpłatnego badania USG płuc i tarczycy, pomiaru przygodnej glikemii i ciśnienia tętniczego.

Strefie eduzabawy nie zabraknie gier i warsztatów ekologicznych. To podczas nich dzieci dowiedzą się m.in. jak nadać drugie życie fusom od herbaty i plastikowym nakrętkom oraz nauczą się jak zrobić piórnik ze skrawków materiałów. W tym czasie opiekunowie będą mogli wykonać ekobiżuterię, domowy proszek do prania, czy kosmetyki na własny użytek.

Na ochotników czekają także aktywności sportowe, gra terenowa „Harpuś” oraz mobilne laboratorium.

Nowością będzie w tym roku Laboratorium Fahrenheita. Wyjątkowe połączenie teatru i laboratorium chemicznego, gdzie opowieści o życiu słynnego gdańskiego naukowca będzie na żywo tworzony przy wykorzystaniu chemicznych efektów specjalnych. Spektakle będą trwały 30 minut i zostaną zaprezentowane trzykrotnie, o godzinie 13:15, 14:30 i 15:30. Liczba dostępnych miejsc na każdy pokaz jest ograniczona, a bezpłatne wejściówki będą dostępne w punkcie informacyjnym w trakcie wydarzenia. Spektakle są przeznaczone dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.

Dopełnieniem atrakcji będzie debata Nauka Mówi. W równowadze (godz. 14:00), podczas której zaproszeni goście będą dyskutować m.in. o tym, czy ambitne cele zrównoważonego rozwoju są do pogodzenia z naszymi potrzebami oraz na co mamy realny wpływ i gdzie już dziś możemy wprowadzić zmiany. Debatę poprowadzi Aleksandra Stanisławska, dziennikarka naukowa, współtwórczyni CrazyNauka.pl.

W strefie gastro dostępna będzie darmowa woda pitna – zabierz z domu własny bidon!

Strona wydarzenia: www.faru.edu.pl/pl/piknik-2023

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański) oraz Hevelianum.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda pomorski Dariusz Drelichmarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Partnerzy strategiczni: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Samorząd Województwa PomorskiegoPolskie Elektrownie JądroweWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerzy merytoryczni: Gdańska Fundacja Rozwoju GospodarczegoCzyste Miasto GdańskStraż Miejska w GdańskuMiejski Teatr MiniaturaZakład Utylizacyjny w GdańskuGemini Polska.

Patronaty medialne: TVP Nauka, trójmiasto.plgdansk.pl.

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Wstęp na wystawy stałe Hevelianum zgodnie z cennikiem dostępnym na www.hevelianum.pl.

Podczas wydarzenia będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego. Udział tłumacza zostanie sfinansowany ze środków projektowych „Dostępny UG – Kompleksowy program likwidacji barier w dostępie do kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami”.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia z powodu wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych.