Piknik Nauki Fahrenheita 2023

Kiedy: 28.05.2023, godz. 11:00-16:00

Gdzie: Hevelianum, Gdańsk, ul. Gradowa 6

Wstęp wolny

 

Odkrywców, poszukiwaczy naukowych przygód, tak dorosłych, jak i dzieci - wszystkich zapraszamy na Piknik Nauki Fahrenheita, który odbędzie się 28 maja na Górze Gradowej w Gdańsku. Wśród licznych atrakcji, pokazów i warsztatów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie! Piknik Nauki Fahrenheita odbędzie się pod hasłem Nauka z klimatem. Zapraszamy - wstęp wolny!

 

Na placu głównym Hevelianum, zwanym majdanem, powstaną strefy piknikowe.

Miasteczko naukowe Uczelni Fahrenheita, na które składać się będzie 45 namiotów, w których odbędą się warsztaty i zabawy edukacyjne. Wspólnie stworzymy na przykład model mózgu przy użyciu materiałów z odzysku i porozmawiamy o akwakulturze jako ekologicznym sposobie produkcji żywności. W miasteczku czekać będą również m.in. ekoauta napędzane energią słoneczną i wodorem, efektowne pokazy chemiczne, warsztaty z druku modeli za pomocą drukarki 3D, rozpoznawanie materiałów, skał czy minerałów oraz liczne quizy z nagrodami. 
Na część warsztatów obowiązują zapisy, np. na profesjonalne warsztaty malowania z bliskimi, zatytułowanego Życzenia dla Ziemi, organizowane w godz. 13:00-14:00. Zapisy na stoisku Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Atrakcje - Miasteczko naukowe

 

Program Sceny naukowej będzie odwoływał się do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ, w tym edukacji w zakresie codziennych nawyków i wyborów konsumenckich. Na scenie odbędą się m.in. pokaz mody zero waste, spektakularny science show, naukowy stand up, losowanie nagród w konkursie, a także miniwykłady z pokazami. 

program sceny naukowej Piknik Nauki Fahrenheita 2023

Strefie eduzabawy – z warsztatami w popularnej i lubianej formule „do it yourself” – dzieci dowiedzą się m.in., jak nadać drugie życie fusom od herbaty i plastikowym nakrętkom oraz nauczą, jak zrobić piórnik ze skrawków materiałów. W tym czasie rodzice będą mogli wykonać ekobiżuterię, domowy proszek do prania czy własne kosmetyki.
Do udziału w warsztatach ekologicznych przydadzą się puste pudełeczka po zużytym kremie. Pojawi się także okazja aby nadać nowe życie plastikowym nakrętkom. Nie zapomnijcie zabrać ich ze sobą!
 

W programie także:

Laboratorium Fahrenheita – spektakl

13:15-13:45, 14:30-15:00, 15:30-16:00 | wiek: 6+

Maks. liczba osób na jednym spektaklu: 35 | Bezpłatne wejściówki dostępne w punkcie informacyjnym w trakcie wydarzenia (do wyczerpania zapasów).

Połączenie teatru i laboratorium chemicznego, gdzie cały świat opowieści o życiu słynnego gdańskiego naukowca jest na żywo tworzony przy wykorzystaniu chemicznych efektów specjalnych.

Nauka Mówi. W równowadze – debata

14:00-15:00 | wiek: 15+

Czy ambitne cele zrównoważonego rozwoju są do pogodzenia z naszymi potrzebami? W jakich obszarach mamy realny wpływ i możemy wprowadzić zmianę już dziś?

Prelegenci: prof. dr hab. Szymon Malinowski, dr Barbara Kijewska, dr hab. inż. Hanna Staroszczyk, dr inż. Maciej Tankiewicz, Marcin Jasiukowicz. Prowadzenie: Aleksandra Stanisławska, współtwórczyni Crazy Nauka.pl

Gra terenowa „Harpuś” i atrakcje ruchowe

11:00-16:00

Profilaktyka ratuje życie

11:00-16:00 Sala Pitagorasa 

Badanie USG płuc i tarczycy, pomiar przygodnej glikemii oraz ciśnienia tętniczego

Punkt informacyjny

11:00-16:00

Przystanek meleksa 

11:00-16:00

 

Piknik poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, laureaci nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku za bloga Crazy Nauka i audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.

W strefie gastro dostępna będzie darmowa woda pitna – zabierz z domu własny bidon!

Plakat Pikniku Nauki Fahrenheita 2023

To już druga edycja Pikniku Nauki, który odbywa się w ramach Dni Fahrenheita. Organizatorem wydarzenia jest społeczność akademicka Uczelni Fahrenheita: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum i Partnerzy.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda pomorski Dariusz Drelichmarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Partnerzy strategiczni: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Samorząd Województwa PomorskiegoPolskie Elektrownie JądroweWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerzy merytoryczni: Gdańska Fundacja Rozwoju GospodarczegoCzyste Miasto GdańskStraż Miejska w GdańskuMiejski Teatr MiniaturaZakład Utylizacyjny w GdańskuGemini PolskaBiznes dla klimatu.

Patronaty medialne: TVP Nauka, trójmiasto.plgdansk.pl.

 

W strefie gastro dostępna darmowa woda pitna – zabierz z domu własny bidon!


Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Wstęp na wystawy stałe Hevelianum zgodnie z cennikiem dostępnym na www.hevelianum.pl.

Podczas wydarzenia będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego. Udział tłumacza zostanie sfinansowany ze środków projektowych „Dostępny UG – Kompleksowy program likwidacji barier w dostępie do kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami”.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia z powodu wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Patronat honorowy

 

Partnerzy strategiczni

 

Partnerzy merytoryczni

 

Patronat medialny

 

Sponsorzy