Jak najlepsze wykorzystanie zasobów i potencjałów trzech uczelni – to najważniejsze zadanie Związku Uczelni Fahrenheita, w którego skład wchodzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Jednym ze sposobów na realizację tej misji są konkursy, które zostały zorganizowane przez FarU.
Konkursy FarU skierowane były zarówno do studentów, doktorantów, jak i pracowników uczelni. Były to: Nagroda Uczelni Fahrenheita, Mistrzowie Współpracy Fahrenheita oraz Kolej na Południe, organizowany wspólnie z Pomorską Koleją Metropolitalną. Wszystkie inicjatywy zgromadziły łącznie 46 zgłoszeń, a pula nagród trzech konkursów wyniosła aż 72 tys. zł.
Mistrzowie Współpracy Fahrenheita
To konkurs, do którego zaproszeni zostali członkowie uczelnianych kół naukowych. Głównym przesłaniem przedsięwzięcia było nawiązanie współpracy międzyuczelnianej poprzez realizację wspólnego projektu kół naukowych z przynajmniej dwóch uczelni.
– Istota Uczelni Fahrenheita skupiona jest wokół integracji, łączenia, współpracy środowisk naszych gdańskich uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ta idea nie byłaby nigdy w pełni zrealizowana, gdyby nie uczestniczyli w niej studenci i doktoranci – mówi dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich GUMed.
Spośród 18 zgłoszeń kapituła konkursowa wybrała trzy projekty, które otrzymały nagrody finansowe. Były to:
Więcej o zwycięskich projektach można przeczytać na stronie konkursu.
W planach jest druga edycja Mistrzowie Współpracy Fahrenheita, która rozpocznie się w pierwszych tygodniach roku akademickiego 2023/2024.
Nagroda Uczelni Fahrenheita
Celem tego konkursu było docenienie innowacyjnych działań, które zostały zrealizowane przez studentów, doktorantów bądź pracowników Uczelni FarU w sferze naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej lub społecznej. Istotne było to, jak inicjatywa oddziałuje na społeczności Uczelni Fahrenheita.
Niezbędnym warunkiem, który musieli spełnić kandydaci do nagrody FarU, była realizacja projektu, który pozwoliłby na jego kontynuację w kolejnych latach.
Do nagrody zgłoszono 10 inicjatyw, spośród których do finału zakwalifikowały się trzy projekty:
– Te interdyscyplinarne i oddolne inicjatywy są świetnym dowodem międzyuczelnianej współpracy – mówi prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Uczelni Fahrenheita. – Nagroda FarU, którą zmierzamy przyznawać co roku, jest specjalnym wyróżnieniem, które ma nie tylko doceniać to, co już zostało zrobione, ale także inspirować do dalszej integracji studentów i pracowników trzech uczelni.
Kolejna edycja Nagrody FarU wystartuje na początku roku 2024. Do konkursu będzie można zgłaszać inicjatywy, które zostały zrealizowane w roku 2023.
Kolej na Południe
Konkurs składał się z dwóch etapów. Do pierwszego z nich zaproszeni zostali studenci pierwszego semestru studiów magisterskich na kierunku architektura Politechniki Gdańskiej. W drugim etapie do prac przystąpiły interdyscyplinarne zespoły składające się z przedstawicieli każdej z uczelni tworzących FarU. Taki dobór osób w zespołach projektowych dał możliwość rozwinięcia współpracy międzyuczelnianej, a dla samych studentów była to okazja do poszerzenia swoich kompetencji i holistycznego podejścia do realizacji projektu, zważywszy na szereg aspektów nie tylko z własnego pola specjalizacji.
Celem pierwszej części konkursu. było opracowanie studium architektoniczno-urbanistycznego kolei pasażerskiej na nowej, dopiero planowanej przez pomorski samorząd linii PKM Południe.
Laureaci pierwszego etapu konkursu Kolej na Południe:
Wyróżnienia:
Drugi etap wyzwania polegał na przygotowaniu szczegółowych koncepcji innowacyjnych rozwiązań środowiskowych, społecznych i gospodarczych dla projektów wyłonionych w pierwszej fazie konkursu.
Laureaci drugiego etapu:
Wartością dodaną konkursu jest to, że jego laureaci weszli w dalszą współpracę z Pomorską Koleją Metropolitarną.
fot. Paweł Sudara/GUMed, GREGMAR
1 / 0
Podpis pod zdjęciam