W miniony piątek odbyło się kolejne spotkanie w klubie Medyk GUMed, tym razem poświęcone wyzwaniom bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej w kontekście kształtowania przestrzeni województwa pomorskiego. To już piąte warsztaty planistyczne z udziałem studentów i uczniów pomorskich szkół, realizowane w ramach programu 𝑊𝑦𝑧𝑤𝑎𝑛𝑖𝑎 𝑑ł𝑢𝑔𝑜𝑓𝑎𝑙𝑜𝑤𝑒 𝑝𝑜𝑙𝑖𝑡𝑦𝑘𝑖 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑠𝑡𝑟𝑧𝑒𝑛𝑛𝑒𝑗 𝑤𝑜𝑗𝑒𝑤𝑜́𝑑𝑧𝑡𝑤𝑎 𝑝𝑜𝑚𝑜𝑟𝑠𝑘𝑖𝑒𝑔𝑜.
Dalsze prace projektowe nad kolejnym zagadnieniem poprzedziła prezentacja dr. inż. Marcina Jaskólskiego, zastępcy dyrektora Centrum Energetyki Jądrowej Politechniki Gdańskiej, pełnomocnika Rektora ds. energetyki jądrowej. Wyjaśnił podstawowe pojęcia związane z energetyką jądrową, przedstawił statystyki oraz przykłady rozwiązań stosowanych w Europie i na świecie, w tym typy reaktorów i metody postępowania z odpadami promieniotwórczymi.
Z kolei dr hab. inż. Maciej Tankiewicz, kierownik kierunku studiów Zdrowie środowiskowe z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, krótko omówił korzyści i ryzyka związane z różnymi źródłami energii, ich pozyskiwania oraz efektów stosowania. Nie zabrakło przykładów dekarbonizacji, a dokładnie planów inwestycyjnych Wejherowa, czy możliwości wykorzystywania energii geotermalnej w wybranych rejonach Polski.
Najważniejszym punktem programu były prace warsztatowe na zadany temat, obejmujący przeprowadzenie analizy SWOT nad rodzajami generowania i dostarczania energii na terenie województwa, które zapewnią rozwój i bezpieczeństwo z poszanowaniem środowiska naturalnego, a następnie zaproponowanie propozycji rozwiązań w danych obszarach regionu (ulokowanie na mapie), nad którymi zespół ma zamiar pracować szerzej w dalszym etapie.
Uczestnicy w trakcie prac mogli zasięgnąć opinii ekspertów - dr. inż. Marcina Jaskólskiego oraz Anny Błażewicz-Stasiak, zastępcy dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.
--
W interdyscyplinarnych warsztatach planistycznych biorą udział studenci GUMed, PG, UG, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł w Wejherowie, Technikum nr 1.
Harmonogram nadchodzących warsztatów:
Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec zmienności i nieprzewidywalności procesów gospodarczych | 13.12
Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec potrzeb transportu i wyzwań mobilności | 10.01
Warsztaty i finałowe prezentacje: Koncentracja działań w przestrzeni oraz ochrona jej zasobów i walorów w perspektywie roku 2050 | 24.01
fot. Gregmar