Centrum gromadzić ma grupy reprezentujące różne dyscypliny naukowe, w tym m.in. biologię, psychologię, nauki techniczne i matematykę, zainteresowane realizacją projektów podstawowych, aplikowalnych w klinice. Powstanie jednostki poprzedziła rozbudowująca się współpraca Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed, Katedrą Biotechnologii i Mikrobiologii PG, Katedrą Inżynierii Biomedycznej PG oraz Katedrą Biologii Molekularnej UG.
Kierunki rozwoju Centrum uwzględniają między innymi zastosowania metod badawczych biologii molekularnej w połączeniu z modelowaniem eksperymentalnym in vitro i in vivo w zakresie chorób neurodegeneracyjnych oraz modelowanie matematyczne i zastosowanie technik głębokiego uczenia oraz sztucznej inteligencji w usprawnianiu procesu diagnostyki i personalizacji terapii chorób mózgu. Zasadniczym konceptem platformy jest prowadzenie projektów translacyjnych, from bench to bedsite, dla realizacji których niezbędna jest współpraca ekspertów dyscyplin teoretycznie odległych, w tym takich, które w uczelniach medycznych funkcjonują zazwyczaj w niewielkim albo wybiórczym wymiarze.
W koncept Centrum wpisuje się każdy projekt, którego głównym celem jest opracowanie użytecznej klinicznie techniki diagnostycznej, metody terapeutycznej bądź, co na tym etapie rozwoju medycyny jest szczególnie atrakcyjne, aplikacji obliczeniowej, która znacząco lepiej personalizować będzie postępowanie lecznicze z wykorzystaniem metod, które już teraz są w naszej, klinicystów, dyspozycji - tłumaczy prof. Bartosza Karaszewskiego, kierownik Katedry Neurologii i Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed, inicjator utworzenia Translacyjnego Centrum Chorób Mózgu Uczelni Fahrenheita. Koncepcja zaprezentowana została podczas zebrania Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita i spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Centrum stanowi ewolucję jednostki badawczej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jaką jest Centrum Chorób Mózgu, utworzonej w 2022 roku w ramach realizacji Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Porozumienie inicjujące działalność Translacyjnego Centrum Chorób Mózgu Związku Uczelni Fahrenheita jest pierwszą tego typu inicjatywą, jaka powstała w zakresie trzech uczelni tworzących FarU. Prace nad projektem porozumienia prowadzone były z aktywnym udziałem naukowców - delegatów do projektu każdej z Uczelni: prof. B. Karaszewskiego (GUMed), prof. Grzegorza Węgrzyna, kierownika Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Anny Stanisławskiej-Sachadyn, prof. PG, kierownik Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz zespołu Związku Uczelni Fahrenheita i Biura IDUB GUMed. Centrum otwarte jest na wszelkie inicjatywy badawcze wpisujące się w koncepcję translacyjności w neuronauce.
fot. 1. Jarosław Praszkiewicz; 2 i 3. archiwa prywatne
Materiał prasowy pomysłodawców inicjatywy