Od kryptografii kwantowej przez arktyczny rejs badawczy po szczepionki przeciwnowotworowe - 19 września trójmiejscy przedsiębiorcy mieli okazję usłyszeć o innowacyjnych badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim. Na Wydziale Biologii odbyło się 5 posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Nasza uczelnia buduje swoją renomę nie tylko kształcąc kadry dla społeczeństwa, ale również ściśle współpracując z sektorem biznesu. Synergia tego typu działań wyznacza nowe ścieżki w badaniach naukowych, w różnych formatach edukacyjnych, ale również modeluje współczesną gospodarkę opartą na wiedzy - powiedział Przewodniczący Związku Uczelni Fahrenheita, Rektor UG prof. Piotr Stepnowski. - Dlatego niezwykle istotne są takie inicjatywy, które są niewątpliwie trójstronne, bo nie polegają wyłącznie na współpracy środowiska akademickiego i gospodarczego, ale także środowiska samorządowego. Tylko w ten sposób możemy sprawnie zarysować najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed nowoczesnym kształceniem, nowoczesną gospodarką i sprawnie funkcjonującym państwem.
O roli synergii mówił także w kontekście działań realizowanych przez Uczelnie Fahrenheita. Działalność Związku to nie tylko międzyuczelniane inicjatywy czy współdzielenie zasobów, ale też rozwój współpracy z otoczeniem, czego wyrazem jest zarówno Konwent – jako przykład współpracy z biznesem, program stypendialny realizowany z Prezydent Miasta Gdańska, czy też liczne konkursy jak Akademia Planowania Przestrzeni Publicznej, prowadzona z Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego.
Przed sesją plenarną głos zabrał dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy FarU, który zakreślił wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorcy. Zwrócił uwagę na brak przestrzeni do prowadzenia działalności badawczej i naukowej w firmach. - Dlatego też możliwość zbliżenia środowiska biznesowego i środowiska akademickiego oraz rozpoczęcie wspólnych działań jest kluczowe.
Następnie członkowie Konwentu Gospodarczego FarU przegłosowali stanowisko z poprzedniego posiedzenia, które dotyczyło energetyki w województwie pomorskim. - Województwo pomorskie ma wyjątkowe możliwości dla rozwoju energetyki wykorzystującej promieniowanie słoneczne, ponieważ warunki nasłonecznienia Polski są najkorzystniejsze w pasie nadmorskim - czytamy w dokumencie. W imieniu Konwentu pod stanowiskiem podpisali się dr Zbigniew Canowiecki i prof. Piotr Stepnowski.
Cykl prezentacji naukowych rozpoczęło wystąpienie prof. Wiesława Laskowskiego, prorektora ds. badań naukowych UG, który przedstawił jedną z najbardziej obiecujących technologii związanych z fizyką kwantową, jaką jest kwantowa kryptografia. Jako przykład wskazał urządzenie, które generuje prawdziwie losowe liczby i wyjaśnił, w jaki sposób produkt jest w stanie w czasie rzeczywistym wykryć atak hakerski. To produkt start-upu Sequre Quantum, założonego przez badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Concepción w Chile.
Prezes Portu Gdańsk dr Dorota Pyć, prof. UG przedstawiła metody dążenia do zrównoważonej gospodarki morskiej, czyli takiej, która uwzględnia znaczenie oceanu światowego dla przetrwania ludzkości.
W Uniwersytecie Gdańskim zrealizowaliśmy międzynarodowy projekt finansowany z programu Interreg Południowy Bałtyk, który był poświęcony wzmocnieniu wiedzy o morskim planowaniu przestrzennym. W ramach Seaplanspace przeszkoliliśmy w tym zakresie bardzo dużo osób z 5 państw Południowego Bałtyku.
Prof. Tomasz Puzyn opowiedział o spółce spin-off, która powstała na podstawie wyników badań jego zespołu. Firma ma na celu ograniczenie kosztów związanych z testowaniem nowych związków chemicznych i materiałów za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Nowe technologie mogą pomóc w określaniu takich właściwości jak oczekiwana funkcjonalność, toksyczność dla człowieka i wpływ na środowisko.
Gdzie naprawdę kończy się Bałtyk? Na to pytanie odpowiedzi szukali naukowcy z sojuszu uczelni nadmorskich SEA-EU i Instytutu Oceanologii PAN. W czerwcu br. międzynarodowy zespół naukowców wyruszył za północne koło podbiegunowe i zebrał setki próbek, na podstawie których określą wpływ Morza Bałtyckiego na wody arktyczne. O przebiegu wyprawy i dalszych planach badawczych opowiedziała kierowniczka naukowa ekspedycji na statku UG r/v Oceanograf dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka, prof. UG.
Rezultaty prac Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) nad stworzeniem personalizowanej terapii komórkowej raka płuc przedstawiła dyrektorka jednostki prof. Natalia Marek-Trzonkowska. W ciągu 4 lat Centrum złożyło 9 wniosków patentowych i publikowało artykuły naukowe m.in. wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
O tym jak wykrywać mowę nienawiści, która nie jest związana bezpośrednio z przekleństwami, opowiedziała dr hab. Anna Bączkowska, prof. UG. Anglistka z Wydziału Filologicznego przedstawiła rezultaty międzynarodowego projektu, którego wyniki mogą pomóc w moderowaniu mowy nienawiści i języka obraźliwego w mediach społecznościowych i opiniach na portalach, takich jak Allegro czy Amazon.
Na zakończenie wydarzenia członkowie Konwentu Gospodarczego mieli możliwość zobaczenia zakątków Wydziału Biologii od Paludarium biotopowego TEPUI po mural „Drzewa Życia”.
Agenda 5. posiedzenia Konwentu 19.09.2024
fot. M. Jakubowski/ UG
W oparciu o materiał Centrum Komunikacji i Promocji UG