Związek Uczelni w Gdańsku oparty jest na silnych, wysokospecjalistycznych kompetencjach jego członków. Potencjał FarU to 44 tys. studentów, niemal 4 tys. pracowników naukowo-badawczych i dydaktycznych oraz ponad 1700 doktorantów.
Kadrę akademicką tworzą naukowcy należący do światowej czołówki – aż 43 z nich zaliczono do grona 2 proc. najbardziej wpływowych badaczy na świecie w rankingu przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda.
Badacze uczelni członkowskich prowadzą działalność naukową łącznie w 31 dyscyplinach. W latach 2019-2020 GUMed, PG i UG realizowały wspólnie 21 grantów finansowanych m.in. z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, a także Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Agencji Badań Medycznych.
Warto przypomnieć, że pierwsze działania zmierzające do integracji gdańskich uczelni trwają już od początku lat 90. ubiegłego stulecia. To wówczas powstały dwie najważniejsze, wspólne inicjatywy – Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa TASK oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii. Zarówno TASK, jak i gdańska biotechnologia korzystają w pełni z potencjału tworzących je uczelni, co czyni je unikatowymi i konkurencyjnymi instytucjami na polskiej mapie akademickiej.
Kolejną cenną inicjatywą jest uwspólnienie zasobów bibliotecznych w projekcie Pomorska Biblioteka Cyfrowa. Warto również wspomnieć Pomorskie Centrum Badań i Technologii Środowiska, które utworzone decyzją trzech rektorów w 2002 r. przez kolejne lata realizowała wspólne, interdyscyplinarne projekty badawcze i edukacyjne w szeroko pojętej ochronie środowiska.