prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Rektor Uniwersytetu GdańskiegoRektor Uniwersytetu Gdańskiego w kadencji 2020-2024. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UG. We wrześniu 2020 r. został powołany na stanowisko pierwszego dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Od 2006 r. kieruje Katedrą Analizy Środowiska. W latach 2008-2011 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 2012-2016 funkcję dziekana Wydziału Chemii UG. W latach 2011-2012 był organizatorem i pierwszym dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska i Zdrowia Człowieka UG.
Zainteresowania naukowe prof. Stepnowskiego obejmują badania mechanizmów rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska oraz metody ich analizy, a także ocenę toksykologiczną skutków ich występowania. W 2020 r. został zaliczony do grona najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Zestawienie przygotował Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies..
Opublikował ponad 260 oryginalnych i przeglądowych prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Był redaktorem 8 pozycji wydawniczych oraz autorem i współautorem 3 podręczników akademickich, a także 15 rozdziałów w prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych.
prof. dr hab. Michał Markuszewski
Członek Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu MedycznegoRektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od 2024 r. Naukowiec, nauczyciel akademicki, farmaceuta, profesor nauk farmaceutycznych. W latach 2012-2016 prodziekan, w latach 2016-2020 dziekan Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2020-2024 prorektor ds. nauki.
Od początku drogi zawodowej związany z macierzystą Uczelnią – początkowo jako pracownik techniczny zatrudniony z grantu, a później kolejno jako asystent, adiunkt, profesor nadzwyczajny oraz profesor w Katedrze i Zakładzie Biofarmacji i Farmakodynamiki. W latach 2008-2012 kierował Katedrą i Zakładem Toksykologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe Zarządzanie projektem badawczym na Akademii Morskiej w Gdyni. W latach 2012-2016 pełnił funkcję kierownika Studiów Doktoranckich na Wydziale Farmaceutycznym. Zastępca przewodniczącego Konwentu Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych przy KRAUM w kadencji 2016-2020.
Odbył liczne staże naukowe w renomowanych europejskich ośrodkach badawczych m.in. w Uniwersytecie w Bremie (Niemcy) oraz w Eindhoven University of Technology w Holandii. W latach 2000-2002 uczestniczył w podoktorskim stażu naukowym w Himeji Institute of Technology (aktualnie University of Hyogo) w Japonii, w zespole profesora Shigeru Terabe, fundowanym przez JSPS.
Główne zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia dotyczące analizy farmaceutycznej, metabolomiki, bioanalityki, w tym zastosowania zaawansowanych technik rozdzielania w analizach klinicznych i środowiskowych, farmakokinetyki oraz biofarmacji.
prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN
Członek Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Rektor Politechniki GdańskiejRektor Politechniki Gdańskiej od 2019 r. Ceniony naukowiec i ekspert z zakresu konstrukcji mostowych, mechaniki i diagnostyki konstrukcji budowlanych, a także lubiany przez studentów pedagog i lider akademicki
Zanim został rektorem Politechniki Gdańskiej, wiodącego uniwersytetu technicznego w północnej Polsce, trzykrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Międzynarodowe doświadczenie zbierał m.in. na Uniwersytecie Tokijskim w Japonii, gdzie zdobył tytuł doktora, a następnie profesora nadzwyczajnego uczelni. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji i 4 patentów, a w 2016 r. został też członkiem Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Krzysztof Wilde jest również jednym z doradców Ministra Edukacji i Nauki w zakresie inwestycji infrastrukturalnych w polską naukę, a także przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. W swojej pracy jako rektor i naukowiec stawia na integrację świata nauki z biznesem, a także stwarzanie jak najlepszych warunków do rozwoju młodym i zdolnym naukowcom.
Pozostałe pełnione funkcje: przewodniczący Rady Dyrektorów Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE (od 2024), przewodniczący Komisji ds. Sportu Akademickiego KRASP (od 2024)
przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego (2020-2024), przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (od 2022), prezes zarządu AZS Organizacji Środowiskowej w Gdańsku (od 2022), wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) (od 2020), członek korespondent Polskiej Akademii Nauk (od 2016), członek Rady Kuratorów Polskiej Akademii Nauk (Wydział IV, 2017), członek Rady Naukowej Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk (od 2019), członek Rady Naukowej Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (od 2019), członek Komitetu Mechaniki PAN (od 2016), członek Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN (od 2011), przewodniczy Sekcji Mechaniki Konstrukcji i Materiałów KILiW PAN (2016–2020).
prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska
Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Kierownik Katedry Technologii Środowiska oraz Zespołu Fotokatalizy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Badania w zakresie fotokatalizy heterogenicznej prowadzi od ponad 20 lat, kierując zespołami najpierw na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej a od roku 2012 na Uniwersytecie Gdańskim.
Jest współautorem ponad 190 artykułów naukowych, 12 patentów, 18 zgłoszeń patentowych oraz ponad 300komunikatów prezentowanych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Odbyła staże zagraniczne m.in.: w California Institute of Technology (USA), University of California at Berkeley (USA), Stanford University (USA), Hokkaido University (Japonia), Weizmann Institute (Izrael).
Od 2020 pełni funkcję Dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Jest członkiem Gdańskiej Rady Przedsiębiorczości, Rady Strategii Pomorskiego Forum Terytorialnego, Rady Klimatycznej powołanej przy UN Global Compact Network Poland oraz Stowarzyszenia Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita.
mgr Katarzyna Zygmunt
Zastępca dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Absolwentka kierunku genetyka na Uniwersytecie Gdańskim. Z Politechniką Gdańską związana zawodowo od ponad 10 lat. Od 5 lat kieruje Działem Obiegu i Archiwizacji Dokumentów (COD), który zajmuje się podniesieniem kompetencji oraz optymalizacją procesów obiegu dokumentacji w administracji Uczelni.
Posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas pracy na różnych stanowiskach w administracji uczelni. Specjalizuje się w optymalizacji tradycyjnego i elektronicznego obiegu dokumentów w oparciu o mechanizmy typu workflow. Koordynuje przepływ informacji i dokumentacji, wdraża oraz sprawuje merytoryczny nadzór nad systemem Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD) na Politechnice Gdańskiej.
Przed podjęciem pracy na PG współpracowała z organizacjami pozarządowymi, w tym m.in.: Pomorskim Centrum Badań i Technologii Środowiska, Fundacją Ecobaltic, Foundation for Environmental Education, Regional Environmental Center, Environmental Partnership for Central Europe oraz firmami prywatnymi.
Posiada wieloletnie doświadczenie w projektach o zasięgu krajowym i międzynarodowym w zakresie planowania, realizacji, kontroli i rozliczania zadań składających się na realizację celów programów, a także we współpracy z innymi organizacjami, firmami i samorządem lokalnym.
dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK
Członek Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu GdańskiegoSławomir Halbryt
Członek Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki GdańskiejPaweł Orłowski
Członek Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Przewodniczący Rady Uczelni Gdańskiego Uniwersytetu MedycznegoKadencje Przewodniczących
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
I kadencja | 09.2020-08.2022
prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej
II kadencja | 09.2022-08.2024
prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2016-2024
III kadencja | 09.2024-08.2026
prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego