prof. dr hab. Marcin Gruchała
Przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu MedycznegoRektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od 2016 r. Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w kadencji 2020-2024. Specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. ceniony nauczyciel akademicki i lekarz.
Przez całe życie zawodowe prof. Marcin Gruchała związany jest z macierzystą Uczelnią. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich. Od 2013 r. kieruje I Katedrą i Kliniki Kardiologii GUMed. Jako pełnomocnik rektora w latach 2009-2013 nadzorował budowę Centrum Medycyny Inwazyjnej – wysokospecjalistycznego obiektu szpitalnego w ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Główne zainteresowania naukowe i kliniczne prof. Gruchały obejmują: chorobę wieńcową, niewydolność serca, transplantację serca i mechaniczne wspomaganie krążenia. Ponadto specjalizuje się w zakresie czynników genetycznych i środowiskowych rozwoju miażdżycy i jej powikłań, a także hipercholesterolemii rodzinnej.
Jest jednym z członków Krajowej Rady ds. Kardiologii powołanej przez Ministra zdrowia, a także Rady ds. Planu dla Pracy i Rozwoju działającej przy Wicepremierze i Ministrze rozwoju, pracy i technologii.
prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska
Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Kierownik Katedry Technologii Środowiska oraz Zespołu Fotokatalizy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalistka z zakresu: technologii chemicznej, nanomateriałów oraz fotokatalizy heterogenicznej.
Od ponad 20 lat prowadzi badania w zakresie fotokatalizy heterogenicznej, kierując zespołami najpierw na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, a od 2012 r. na Uniwersytecie Gdańskim. Wypromowała 13 doktorów.
Współzałożycielka startupu Nanosci, zajmującego się komercjalizacją urządzeń do oczyszczania powietrza.
Współautorka ponad 140 oryginalnych i przeglądowych prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, 12 patentów i 14 zgłoszeń patentowych oraz ponad 290 komunikatów prezentowanych na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
Laureatka Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii Naukowiec Przyszłości 2020. Współtwórca prototypów urządzeń do fotokatalitycznego oczyszczania powietrza nagrodzonych złotymi medalami na międzynarodowych targach wynalazczości (Paryż, Bruksela, Bangkok, Kuala Lumpur).
Współpracuje z otoczeniem gospodarczym w zakresie zastosowania nanomateriałów o właściwościach bakterio- i grzybobójczych oraz fotokatalitycznych.
mgr Katarzyna Zygmunt
Zastępca dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Absolwentka kierunku genetyka na Uniwersytecie Gdańskim. Z Politechniką Gdańską związana zawodowo od 9 lat. Od 3 lat kieruje Działem Obiegu i Archiwizacji Dokumentów (DOAD), który zajmuje się podniesieniem kompetencji oraz optymalizacją procesów obiegu dokumentacji w administracji Uczelni.
Posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas pracy na różnych stanowiskach w administracji uczelni. Specjalizuje się w optymalizacji tradycyjnego i elektronicznego obiegu dokumentów w oparciu o mechanizmy typu workflow. Koordynuje przepływ informacji i dokumentacji, wdraża oraz sprawuje merytoryczny nadzór nad systemem Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD) na Politechnice Gdańskiej.
Przed podjęciem pracy na PG współpracowała z organizacjami pozarządowymi, w tym m.in.: Pomorskim Centrum Badań i Technologii Środowiska, Fundacją Ecobaltic, Foundation for Environmental Education, Regional Environmental Center, Environmental Partnership for Central Europe oraz firmami prywatnymi.
Posiada wieloletnie doświadczenie w projektach o zasięgu krajowym i międzynarodowym w zakresie planowania, realizacji, kontroli i rozliczania zadań składających się na realizację celów programów, a także we współpracy z innymi organizacjami, firmami i samorządem lokalnym.
prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN
Członek Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Rektor Politechniki GdańskiejRektor Politechniki Gdańskiej od 2019 r. Ceniony naukowiec i ekspert z zakresu konstrukcji mostowych, mechaniki i diagnostyki konstrukcji budowlanych, a także lubiany przez studentów pedagog i lider akademicki
Zanim został rektorem Politechniki Gdańskiej, wiodącego uniwersytetu technicznego w północnej Polsce, trzykrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Międzynarodowe doświadczenie zbierał m.in. na Uniwersytecie Tokijskim w Japonii, gdzie zdobył tytuł doktora, a następnie profesora nadzwyczajnego uczelni. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji i 4 patentów, a w 2016 r. został też członkiem Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Krzysztof Wilde jest również jednym z doradców Ministra Edukacji i Nauki w zakresie inwestycji infrastrukturalnych w polską naukę, a także przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. W swojej pracy jako rektor i naukowiec stawia na integrację świata nauki z biznesem, a także stwarzanie jak najlepszych warunków do rozwoju młodym i zdolnym naukowcom.
prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Członek Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Rektor Uniwersytetu GdańskiegoRektor Uniwersytetu Gdańskiego w kadencji 2020-2024. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UG. We wrześniu 2020 r. został powołany na stanowisko pierwszego dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Od 2006 r. kieruje Katedrą Analizy Środowiska. W latach 2008-2011 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 2012-2016 funkcję dziekana Wydziału Chemii UG. W latach 2011-2012 był organizatorem i pierwszym dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska i Zdrowia Człowieka UG.
Zainteresowania naukowe prof. Stepnowskiego obejmują badania mechanizmów rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska oraz metody ich analizy, a także ocenę toksykologiczną skutków ich występowania. W 2020 r. został zaliczony do grona najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Zestawienie przygotował Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies..
Opublikował ponad 260 oryginalnych i przeglądowych prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Był redaktorem 8 pozycji wydawniczych oraz autorem i współautorem 3 podręczników akademickich, a także 15 rozdziałów w prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych.
dr hab. Maciej Duszczyk, prof. UW
Członek Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu GdańskiegoSławomir Halbryt
Członek Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki GdańskiejPaweł Orłowski
Członek Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
Przewodniczący Rady Uczelni Gdańskiego Uniwersytetu Medycznegomgr Agata Pijagin-Piątkiewicz
Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita