Strefa show

strefa show

 

Na scenie zlokalizowanej na głównym placu Hevelianum odbędą się spektakularne pokazy naukowe. Edukatorzy Hevelianum zaprezentują najbardziej widowiskowe i zapierające dech w piersiach eksperymenty. Dla ciekawych świata odbędą się wykłady o tematyce kosmicznej, fizyka piłki nożnej oraz poszukiwanie agentów Secret Science Agency.

 

Kim był Fahrenheit? – dialog aktorów Teatru Miniatura - Andrzej Żak i Piotr Kłudka z przedstawienia Fahrenheit na podstawie książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” Anny Czerwińskiej-Rydel

Fizyka piłki nożnej – wykład popularnonaukowy
Ten, kto kiedykolwiek grał w piłkę nożną, wie, że wbrew pozorom nie jest to łatwe. Jak strzelić, tak aby „podkręcić” piłkę”? Jaką prędkość jej nadać, aby nie przeleciała nad poprzeczką? Jak skutecznie odbić piłkę „główką”? Dlaczego tak trudno prowadzi się piłkę na mokrej murawie? Nasuwa się mnóstwo pytań…
Czy da się ruch piłki przewidzieć, zaplanować? Jak to robią inni? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas wykładu, rozkładając na „części pierwsze” naszych piłkarskich idoli, a przy okazji wspólnie z Wami grając w piłkę. Załóżcie wygodnie buty, będzie się działo!

Arktyka i Antarktyka lodowy świat na dwóch biegunach – wykład popularnonaukowy
Rejony polarne Arktykę i Antarktykę, wyobrażamy sobie przede wszystkim jako lodowe krainy leżące na krańcach Ziemi. Ich niedostępność od wieków budziła ciekawość badaczy i podróżników. Obecnie wiemy, że to obszary szczególnie ważne dla naszego klimatu. W ich niezwykle wrażliwych ekosystemach można stosunkowo szybko zauważyć wszystkie zmiany otaczającego nas świata. Jednym z przykładów może być obecnie obserwowany wzrost średnich temperatur powietrza, który w Arktyce jest co najmniej dwukrotnie wyższy niż średnia globalna. Dlatego obszary te są często określane jako specyficzny laboratoria badawcze. W swojej opowieści przeniesiemy Państwa do tych niezwykłych światów. Opowiemy o pracy naukowców, ale nie zabraknie też spotkań ze zwierzętami oraz historii o śniegu i lodzie.

Kosmiczne eksperymenty – wykład popularnonaukowy
Jak trzęsie się jeż w drodze do gwiazd oraz o rakiecie bez rakiety, czyli kosmiczne eksperymenty studentów PG z European Space Agency.

Występ zawodniczek Sekcji Aerobiku Sportowego GUMed

Akademickie Centrum Kultury "Alternator" Studio Wokalne UG – występ wokalny

The best of Hevelianum – pokaz naukowy
Zimno, gorąco, wystrzałowo, czyli najlepsze eksperymenty Hevelianum! Podczas pokazu poskromimy płomienie i ekstremalne zimno. Przeprowadzimy też wystrzałowe reakcje chemiczne.

Secret Science Agency – pokaz naukowy
Agenci Secret Science Agency są na tajnej misji zwerbowania nowych popularyzatorów nauki. Eksperymentując wspólnie z widownia, odkrywają tajniki swojej pracy. Testują spostrzegawczość, podzielność uwagi, koncentrację, odporność na stres, poczucie równowagi oraz wiele innych cech dobrego agenta. Wydaje Ci się, że to łatwa i przyjemna praca, ale czy sprostasz wszystkim wyzwaniom? Czy nadajesz się by zasilić szeregi SSA? Zobacz nasz pokaz i przekonaj się!

Fahrenheit – widowisko muzyczno-teatralne inspirowane postacią Daniela Fahrenheita.