Beneficjenci grantów NCN

W zakończonych niedawno konkursach OPUS oraz PRELUDIUM organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) do finansowania zostało zakwalifikowanych 47 projektów realizowanych przez naukowców z uczelni członkowskich Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita w Gdańsku. Jeden z nich to badanie z konkursu OPUS pt. Rola cieczy jonowych w fotokonwersji CO2 prowadzone przez dyrektor FarU prof. Adrianę Zaleską-Medynską, która będzie realizować swój projekt w ramach konsorcjum złożonego z Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej dwóch z trzech uczelni współtworzących FarU. Profesor otrzymała na ten cel 2 490 020 zł.

Ogółem NCN przyznało granty na 23 projekty w konkursie OPUS: 17 dla naukowców z UG i 6 dla badaczy z PG. W konkursie PRELUDIUM były to 24 granty, w tym 10 dla PG, 8 dla UG oraz 6 dla naukowców GUMed. Część z tych projektów będzie realizowana w ramach międzyuczelnianej współpracy największych gdańskich szkół wyższych. Ponadto PG i UG są konsorcjantami w jednym projektach realizowanych wspólnie z instytucjami spoza Związku.

Naukowcy z Gdańska znaleźli się wśród największych beneficjentów ostatnich edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM. Ponadto wszystkie granty przyznane przez Narodowe Centrum Nauki gdańskim badaczom przypadły w udziale przedstawicielom uczelni zrzeszonych w FarU.

Fot. Paweł Sudara/GUMed