Pierwsza w historii FarU konferencja dla wzmocnienia potencjału dydaktycznego uczelni partnerskich odbyła się 9 czerwca br. na Politechnice Gdańskiej. Przedstawiciele 3 uniwersytetów FarU zapoznali się z ideą konsolidacji, wariantów uwspólniania działań w obszarach jakości kształcenia, wymienili się dobrymi praktykami dotyczącymi wdrażania innowacji dydaktycznych oraz społecznej odpowiedzialności uczelni.

Konferencję otworzył dr hab. inż. Marek Dzida, prof. PG, prorektor ds. ształcenia , a wprowadzenie o systemie jakości kształcenia na Politechnice Gdańskiej wygłosił dr hab. inż. Jacek Kropiwnicki, prof. PG, przewodniczący Uczelnianej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia PG.

Prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, przybliżyła cele, założenia i spodziewane efekty konsolidacji Uczelni Fahrenheita. Dr inż. Agnieszka Lendzion, prof. dr hab. Adam Prahl, UG, mgr Ewa Kiszka, troje liderów zespołów pracujących w projekcie "Wspieranie procesów konsolidacji uczelni”, zaprezentowali wyniki pracy zespołów FarU pracujących odpowiednio na rzecz uwspólnienia zarządzania kształceniem na studiach, przygotowania połączenia szkół doktorskich FarU i utworzenia biura dla przyjeżdżających z zagranicy pracowników i studentów.

W tematykę nowoczesnej edukacji na PG, UG i GUMed wprowadziły zgromadzonych: dr hab. Joanna Mytnik, prof. PG, dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji PG, dr Brygida Mielewska, prof. PG, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, dr hab. Agnieszka Kowalkowska, prof. UG z Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu UG oraz dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. GUMed, Prorektor ds. jakości kształcenia GUMed.

O działaniach na rzecz społecznej odpowiedzialności uniwersytetów i zrównoważonego rozwoju opowiadały: mgr Tatiana Ilczyszyn, mgr Agnieszka Piotrowicz z Działu Zarządzania Jakością PG, dr Agnieszka Anielska z Sekcji Promocji GUMed oraz dr Barbara Kijewska, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Społecznych UG.

Z tematyką prelekcji można zapoznać się w programie konferencji i streszczeniach wystąpień.

Konferencja „Dzień Jakości FarU” została zrealizowana jako zadanie następcze, czyli w następstwie wypracowanych propozycji wspólnych rozwiązań w pierwszej fazie projektu grantowego "Wspieranie procesów konsolidacji uczelni” nr POWR.03.04.00-00-P005/17, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Było to wspólne przedsięwzięcie 3 uczelni FarU na wzór ogólnouczelnianego seminarium „Dzień Jakości PG”, Konferencji Dydaktyki Akademickiej „Ideatorium” na UG oraz uroczystości „Dzień wykładu w GUMed”. Realizacja wspólnych konferencji i seminariów dydaktycznych była jedną z rekomendacji zespołu ds. uwspólnienia zarządzania kształceniem i platformami nauczania na odległość, z założenia mającą rozpocząć cykl wydarzeń dla wzmocnienia potencjału dydaktycznego Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, organizowanych naprzemiennie przez trzy uniwersytety FarU.