Laboratorium przyjazne dzieciom. Otwarcie pokoju zabaw dla pracowników ICCVS

O work-life balance w miejscu pracy mówi się coraz szerzej i coraz częściej. Na Uczelniach Fahrenheita na słowach się nie kończy. W minionym tygodniu prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, wraz z prof. dr hab. Natalią Marek-Trzonkowską, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS), otworzyli pokój zabaw dla dzieci pracowników ICCVS.

- Ta inicjatywa jest konsekwencją potrzeby dążenia do life-work balance. Obecnie Europa zmierza ku równości płci, jednak nadal kobiety częściej niż mężczyźni rezygnują z pracy naukowej na rzecz macierzyństwa - mówiła prof. Natalia Marek-Trzonkowska. - W naszym zespole 30 na 46 członków zespołu to kobiety. Jak każdy naukowiec chcemy  zrozumieć procesy biologiczne, czy odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jednak nie chcemy być rozdarte między pracą a rodziną i nie chcemy, aby nasze dzieci myślały, że praca zabiera im rodziców. Ta wizja zrodziła pomysł na nasz Family Room.

O znaczeniu przedsięwzięcia, jak również o statystykach obrazujących nierówność płci w polskim środowisku naukowym, opowiedziała prof. Ewa Łojkowska, kierowniczka projektu MINDtheGEPs po stronie UG. Jednym z największych problemów pozostaje niski odsetek kobiet na wyższych stopniach hierarchii uczelnianej. -Wśród profesorów nadzwyczajnych 45% to kobiety, natomiast jeśli chodzi o profesorów zwyczajnych ta liczba spada do 25% - opowiadała prof. Ewa Łojkowska. 

- Wiemy o ryzykach, z którymi muszą mierzyć się kobiety zajmujące się nauką. To jedno z wielu przedsięwzięć Uniwersytetu Gdańskiego, które przeciwdziała nierówności płciowej - powiedział prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

Dyrektor prof. Natalia Marek-Trzonkowska podziękowała wszystkim, którzy przysłużyli się do wcielenia w życie tej inicjatywy: prof. Piotrowi Stepnowskiemu, Prokanclerzowi ds. Administracji Leszkowi Fiertkowi, prof. dr hab. Ewie Łojkowskiej oraz Annie Krajewskiej z ICCVS.

W wydarzeniu brały udział także dzieci pracowników ICCVS, dla których czekały specjalnie przygotowane eksperymenty, zabawy oraz poczęstunek. 

Fot. Marcel Jakubowski/Zespół prasowy UG