[PAPPP] Warsztaty w Pelplinie - informacje dla studentów

Zbliża się dzień rozpoczęcia prac projektowych w ramach Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej. Już za tydzień studenci spotkają się podczas warsztatów w Pelplinie, gminie będącej gospodarzem tegorocznej edycji.


 

HARMONOGRAM WYJAZDU

Poniedziałek, 25 września, czyli dzień wyjazdu. Punktem zbiórki o godz. 7.45 jest charakterystyczny budynek z lwim muralem, który znajduje się tuż obok dworca PKS w Gdańsku (ul. 3 Maja 16). Zakwaterowani zostaniemy w Collegium Marianum – zabytkowym budynku, w którym znajduje się internat. Także tutaj, w sali warsztatowej, będą się rodzić pomysły i powstawać zalążki projektów.
Dalsza część dnia upłynie na spotkaniach z mieszkańcami Pelplina oraz interesariuszami obszaru projektowego, a także z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gmina Pelplin. W tym dniu zostaną również utworzone zespoły projektowe. 

Wtorek rozpoczniemy pierwszym wykładem wprowadzającym: „Człowiek, zdrowie, środowisko”, który poprowadzą przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Później odbędzie się kluczowy punkt wyjazdu – tj. wizja terenowa na obszarze projektowym. W dalszej kolejności spotkamy się z lokalnym przewodnikiem, z którym zwiedzimy zespół pocystersko-katedralny, z kolei druga połowa dnia upłynie na ustaleniach oraz pierwszych pracach koncepcyjnych.

W środę z samego rana chętne osoby będą mogły wybrać się na pobliskie targowisko. W pełnym składzie spotkamy się na drugim wykładzie wprowadzającym: „Natura, sztuka, demokracja”, który zostanie przygotowany przez Akademię Sztuk Pięknych. Dzień ten będzie najbardziej intensywnym jeśli chodzi o prace warsztatowe, jako że w całości przewidziany jest na dalsze prace zespołowe, w tym ukształtowanie wstępnej wizji rozwoju terenu projektowego.

Czwartek rozpoczniemy wykładem: „Krajobraz, przestrzeń, miasto”, który poprowadzi wykładowczyni z Uniwersytetu Gdańskiego. Środek dnia umili nam spływ kajakowy zakończony ogniskiem, którego celem jest integracja zarówno środowiska studenckiego, jak i powołanych zespołów. 

Piątego dnia czeka nas już ostatni wykład, „Strategiczna rola przestrzeni publicznej”, prowadzony przez wykładowcę z Politechniki Gdańskiej. Po wykwaterowaniu i ostatnich szlifach powstałych projektów nastąpi podsumowanie prac koncepcyjnych, w ramach którego zespoły projektowe zaprezentują swoje pomysły szerszemu gronu. Wyjazd do Gdańska przewidziany jest na godzinę 15.00.

Harmonogram

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU?

Obszar projektowy to rozległy teren o ciekawej historii i dużym wpływie na funkcjonowanie i obecny stan miasta. Dlatego też, by jak najlepiej przygotować się do prac warsztatowych, prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z udostępnionymi materiałami, które specjalnie na tę okoliczność zostały przygotowane przez Urząd Miasta i Gminę Pelplin. Wśród materiałów znajdują się także pliki, które znacząco ułatwią poznanie terenu od strony projektowej, m.in. ewidencja gruntów i budynków, mapa zasadnicza, filmy z przelotu nad terenem, wizualizacje terenu sąsiadującego z terenem projektowym, a także dokumentacja badań stanu środowiska gruntowo-wodnego na terenie dawnej cukrowni. Wszelkie materiały dostępne są do pobrania TUTAJ (po kliknięciu należy wpisać adres e-mail podany przy zgłoszeniu do Akademii).

Ponadto prosimy o zapoznanie się z zwartymi w poniższym pliku informacjami dotyczącymi planowanego wyposażenia zarówno pokoi, jak i sali warsztatowej, a także zapoznanie się ze wskazówkami, które z pewnością będą pomocne w trakcie przygotowywania się do wyjazdu.

Pakiet informacji