Spotkanie przedstawicieli FarU z ambasador RPA

Dzisiejsze spotkanie jest otwarciem dialogu z rządem RPA. Mam nadzieję, że pod koniec mojej czteroletniej kadencji na Państwa uczelnie będą uczęszczać studenci z naszego kraju powiedziała południowoafrykańska ambasador w Polsce Nomvule Mngomezulu podczas spotkania zorganizowanego 19 listopada br. w Uniwersytecie Gdańskim.

RPA posiada prawie 2,5 tys km linii morza i poszukuje programu kształcenia, który wzmocniłby krajową gospodarkę morską. Reprezentanci Związku Uczelni Fahrenheita przedstawili ambasador Nomvule Mngomezulu ofertę gdańskich uczelni, która obejmowała nie tylko studia inżynierskie Politechniki Gdańskiej, ale także wstępny projekt kierunku międzyuczelnianego. Przedstawiciele UG i GUMed pokazali, że dla rozwoju gospodarki morskiej potrzebne są m. in. kompetencje medyczne, ekonomiczne oraz prawne. 

Należy zaznaczyć, że Związek Fahrenheita znajdzie się o wiele wyżej w rankingach polskich i międzynarodowych uczelni. Według szacunków klasyfikujemy się na trzecim miejscu wśród uczelni w całej Polsce powiedziała dyrektor FarU prof. Adriana Zaleska-Medynska podczas prezentowania osiągnięć każdej uczelni.

Po krótkim wprowadzeniu prof. Janusz Nieznański, prorektor PG ds. umiędzynarodowienia i innowacji, przedstawił kompetencje uczelni w zakresie znajomości technologii morskiej.

Szczycimy się bardzo unikalnymi sprzętami laboratoryjnymi. Jest to m. in. 40-metrowy basen, który jest w stanie wytwarzać regularne i nieregularne fale oraz modele testowe zbiornikowca, trawlera i jachtu powiedział prof. Nieznański.

Zaznaczył także, że Politechnika Gdańska od wielu lat kształci studentów z Albanii, Algierii, Chin, Ekwadoru, Indonezji, Nigerii, Węgier oraz Wielkiej Brytanii.

Zapewne są Państwo zaskoczeni, że przedstawiciel Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest na spotkaniu w sprawie organizacji kierunku związanego z gospodarką morską rozpoczął prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki GUMed. Jednak częścią naszego uniwersytetu jest Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Posiadamy także wiele kursów prowadzonych w języku w angielskim.

Jednym z głównych tematów rozmów była również Morska Służba Asysty Telemedycznej.

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej oferuje usługę, która działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Kapitanowie statków na Morzu Bałtyckim mogą do nas zadzwonić, aby otrzymać instrukcję w sprawie leczenia chorego członka załogi. Taki telefon powinni odbierać dobrze wyszkoleni lekarze, którzy umieją odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane przez osoby bez wykształcenia medycznego. Z chęcią podzielimy się wiedzą i doświadczeniem potrzebnym do prowadzenia takiej usługi wyjaśnił prof. Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed.

Ambasador Nomvule Mngomezulu zauważyła, że są to aspekty, które nie zawsze są oczywiste, a jednak potrzebne dla rozwoju gospodarki morskiej.

Ofertę dydaktyczną UG zaprezentowała prof. Anna Jurkowska-Zeidler, prorektor ds. współpracy międzynarodowej.

Mamy wiele wydziałów na naszym uniwersytecie związanych z dziedziną morską. Po pierwsze Wydział Oceanografii powiedziała prof. Anna Jurkowska-Zeidler przekazując głos dr Ewie Szymczak, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Oceanografii i Geografii UG.

Nasze studia są praktyczne, jak i teoretyczne. Jesteśmy bardzo dobrze wyposażeni do szkolenia studentów. Jednym z naszych największych sprzętów jest Statek R/V "Oceanograf", który jest jedną z najlepszych tego jednostek w Europie – mówiła Prodziekan UG.

Następnie Prorektor przedstawiła kompetencje Wydziału Prawa, Zarządzania, Biotechnologii i Ekonomii, a także opowiedziała o sojuszu UG z pięcioma innymi nadmorskimi uczelniami w ramach projektu SEA-EU.

Wyczerpujące przedstawienie oferty kształcenia pozytywnie zaskoczyło  Ambasador RPA.

 Dziękuję za tę pełną informacji prezentację. Na początku brałam pod uwagę  wyłącznie studia w zakresie budowy okrętów, ale teraz widzę jak skomplikowane jest przedsięwzięcie kształcenie dla gospodarki morskiej powiedziała ambasador Nomvule Mngomezulu.

Przyszłość oferty edukacyjnej dla studentów Południowej Afryki wyjaśni się w przyszłym roku, kiedy Polskę odwiedzi prezydent RPA Cyril Ramaphosa. Ambasador zapowiedziała, że to właśnie podczas tej wizyty odbędą się rozmowy na temat kształcenia południowoafrykańskiej młodzieży w Polsce.

 Mogę Państwa zapewnić, że dzisiejsze spotkanie było udane. Uważam, że nasz prezydent na pewno będzie zadowolony z oferty edukacyjnej Związku Fahrenheita zakończyła spotkanie Pani Ambasador.

 

Fot. Paweł Sudara/GUMed