Uczelnie Fahrenheita na Juwenaliach Gdańskich 2022

Blisko 20 tys. odwiedzających, gwiazdy polskiej muzyki na scenie i wielkie, studenckie święto pomimo niesprzyjającej aury – to bilans Juwenaliów Gdańskich, których partnerem były w tym roku Uczelnie Fahrenheita.

W ostatnią sobotę na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku zebrało się tysiące osób, gotowych na gorącą zabawę pomimo zachmurzonego nieba i przelotnych opadów deszczu. Na samym początku święta zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak w towarzystwie postaci Daniela Fahrenheita przekazał symbolicznie studentom klucze do miasta, oddając im je we władanie na cały dzień i oficjalnie rozpoczynając tym samym Juwenalia Gdańskie.

– Zorganizowanie Juwenaliów Gdańskich było ogromnym wyzwaniem – mówi Iga Adamek z Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej i jednocześnie koordynatorka Juwenaliów z ramienia PG. – Jest to bowiem święto nie tylko studentów, ale i całego miasta, więc odpowiedzialność była naprawdę duża. Wszystko, co zaplanowaliśmy wcześniej, odbyło się jednak zgodnie z planem, zatem możemy uznać, że wydarzenie było sukcesem. A najlepszym dowodem zainteresowania Juwenaliami był fakt, że na Placu Zebrań Ludowych przybyło blisko 20 tys. ludzi. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnej edycji! – dodaje.

Muzyka i atrakcje dla każdego

Wkrótce po przekazaniu kluczy do miasta studentom przez wiceprezydenta Gdańska, na scenie pojawili się pierwsi wykonawcy. Jako pierwszy wystąpił Vito Bambino, a następnie Young Igi, Malik Wilki, Margaret, Wilki i Tymek. Na dobrą zabawę mogły liczyć zatem osoby w każdym wieku, co zresztą było widać po żywiołowych reakcjach publiczności podczas poszczególnych koncertów.  

Line-up wydarzenia powstał dzięki współpracy przedstawicieli samorządów wszystkich uczelni organizujących wydarzenie. Jak sami przyznali, ich głównym celem było usatysfakcjonowanie różnych gustów muzycznych uczestników juwenaliów.

Oprócz koncertów, na terenie Placu Zebrań Ludowych znajdowała się również strefa gastronomiczna, gdzie na uczestników czekało 19 food trucków. W specjalnych namiotach uczestnicy imprezy mogli zapoznać się również z ofertami wszystkich uczelni współorganizujących Juwenalia, a także dowiedzieć się więcej o Uczelniach Fahrenheita – które współtworzą: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Można tam było wziąć udział m.in. w eksperymentach naukowych, konkursach i zabawach.

Pierwsze Juwenalia po pandemii

Juwenalia Gdańskie, po przerwie spowodowanej pandemią, zorganizowały ponownie i wspólnie wszystkie gdańskie uczelnie publiczne: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Partnerem i współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Gdańska.