Uczelnie Fahrenheita na SkillsPoland 2022

W dniach 23-25 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO odbyły się zawody umiejętności branżowych SkillsPoland 2022. W wydarzeniu nie zabrakło Uczelni Fahrenheita, które miały możliwość zaprezentowania się przed uczestnikami zainteresowanymi ofertą uczelni wyższych. 

 

23 listopada podczas debaty otwierającej wydarzenie o roli uczelni w rozwoju szkolnictwa zawodowego opowiadał prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego. 

 Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski podczas debaty na SkillsPoland 2022

- Jeżeli w danej branży zawodowej funkcjonują wysokie technologie, to jako Uniwersytet Gdański czujemy, że naszą misją jest wspierać ten sektor ekspercko. Na naszej uczelni kwalifikacje zdobywają także przyszli nauczyciele szkół zawodowychJednak jest to wymiana dwustronna. Uniwersytety uczą się od szkolnictwa zawodowego, szczególnie takiego, które widzimy na Worldskills Poland - nowoczesnego i otwartego na wyzwania. 

Obejrzyj relację na kanale YouTube FarU
 

SkillsPoland to największy konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół branżowych i technicznych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Zwycięzcy będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale EuroSkills 2023.

W rywalizacji udział wzięło ponad 200 zawodników z całej Polski, a przestrzenie AMBEREXPO przez 3 dni odwiedziło ponad 10 tysięcy widzów, którzy poza kibicowaniem mogli skorzystać z dedykowanych stref (m.in. strefie gamingowej), a także odwiedzić targi szkół i strefy partnerskie. 

  Krystian Jędrzejczak z Zespołu Szkół Budowlanych w Słupsku

Obecnie kształcę się, żeby być technikiem energii odnawialnej. Ten zawód jest bardzo korzystny i przyszłościowy. W tej chwili mamy boom na energie odnawialne i fotowoltaikę. Możemy tę technologię stosować w różnych miejscach w Polsce, takim przykładem są wiatraki, które budujemy na wodzie, jak i w ziemi. Zamierzam kontynuować edukację na Politechnice Gdańskiej-  mówił Krystian Jędrzejczak z Zespołu Szkół Budowlanych w Słupsku.

Na stoisku Uczelni Fahrenheita można było porozmawiać z przedstawicielami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego (m.in. pracownikami Biur Rekrutacji czy też Biur Karier), jak również zagrać w quiz. Gra, bazująca na zasadach popularnego Tabu, obejmowała hasła z obszaru nowoczesnych technologii, ochrony środowiska i społeczeństwa.

fot. Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG

--------------------------------------------------------

Czym jest EuroSkills?

EuroSkills to największe w Europie zawody umiejętności branżowych. Rywalizacja toczy się w ponad 40 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

Pełną fotorelację z wydarzenia i wyniki można znaleźć na stronie:

https://worldskillspoland.org.pl/wydarzenia/skillspoland-2022/ 

https://www.youtube.com/watch?v=WgcvZAv1cOY