Uczelnie Fahrenheita z zapleczem eksperymentów na pikniku rodzinnym Dzień Innowacji Erasmus+

W niedzielę 4 września mieszkańcy Gdańska tłumnie przybyli na Targ Węglowy, by skorzystać z atrakcji przygotowanych w ramach Dnia Innowacji Erasmus+. Organizatorami wydarzenia była Narodowa Agencja Programu Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności i Uniwersytet Gdański. Uczelnie Fahrenheita, jako partnerzy wydarzenia, przygotowały specjalne pokazy i zabawy eksperymentalne dla dzieci. Piknik był okazją do promocji programu Erasmus+ i poprzedził uroczystość inaugurującą Erasmus+ InnHUB Gdańsk.

Erasmus+ nie tylko dla studentów

Ze środków programu Erasmus+ mogą korzystać nie tylko uczelnie czy ośrodki kształcenia zawodowego, ale także firmy, instytucje samorządowe, fundacje, a nawet przedszkola czy kluby sportowe.

Między innymi po to, by promować i rozszerzać sieć współpracy w ramach programu wśród mieszkańców województwa pomorskiego, powstała przestrzeń Erasmus+ InnHUB w Bibliotece Głównej UG. To miejsce, w którym studenci, pracownicy naukowi i przedsiębiorcy mogą się spotykać, tworzyć, a następnie osiągać wspólne założone cele. Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB to przestrzeń dla przełomowych przedsięwzięć naukowo-biznesowych.

- Z Rektorem UG prof. Piotrem Stepnowskim mieliśmy dwa marzenia. Po pierwsze, żeby do Gdańska sprowadzić jedną z międzynarodowych agencji, które zapewni nam wsparcie finansowe jak i merytoryczne - mówiła podczas pikniku prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Anna Maria Jurkowska-Zeilder, prof. UG. - Po drugie chcieliśmy współpracować ze wspaniałymi chłopakami, którzy stoją obok mnie, czyli z przedstawicielami bardzo prężnie działającego programu Erasmus i Europejskiego Korpusu Solidarności. Oba te marzenia udało się spełnić.

Centrum będzie udzielać wsparcia przedsiębiorcom, firmom oraz placówkom edukacyjnym
w składaniu wniosków o dofinansowanie z programu Erasmus+. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej UG, a po szczegółowe informacje na stronę internetową Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

Jakie atrakcje czekały na uczestników wydarzenia?

W namiocie Związku Uczelni Fahrenheita można było zobaczyć gorące wybuchy oraz eksperymenty z mroźnym azotem. Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oferowali chętnym bezpłatne podstawowe badania zdrowotne. Z kolei w Mobilnym Centrum Edukacji, czyli ciężarówce po brzegi wypełnionej technologią, odbywały się warsztaty z robotyki i wprowadzenie do podstaw programowania. Nie zabrakło również pokazów kulinarnych wraz z degustacją oraz solidnej dawki muzyki. Na scenie zaprezentowało się Studio Wokalne Uniwersytetu Gdańskiego oraz duet The Missing Part, a na zakończenie odbył się koncert wokalistki i kompozytorki, laureatki czterech Fryderyków – Ani Rusowicz.

Partnerami Pikniku byli: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański,  Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Akademia Pomorska w Słupsku, Ateneum – Szkoła Wyższa w Gdańsku, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu, WorldSkills Poland oraz BidFood Farutex. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Gdańsk, TVP3 Gdańsk oraz „Dziennik Bałtycki”.

Fot. Marcel Jakubowski/Zespół prasowy UG