Wspólne otwarcie roku akademickiego? Spotkanie rektorów z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz

Pierwsza w historii wspólna uroczystość otwarcia roku akademickiego przez GUMed, PG i UG może odbyć się już 1 października 2022 r. List intencyjny w tej sprawie przekazali na ręce prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, rektorzy reprezentujący Zgromadzenie Związku Uczelni Fahrenheita (FarU).

Spotkanie odbyło się w środę 8 czerwca 2022 r. na Politechnice Gdańskiej. Prezydent Aleksandrę Dulkiewicz przywitali przed Gmachem Głównym PG rektorzy: prof. Krzysztof Wilde (Politechnika Gdańska), prof. Marcin Gruchała (Gdański Uniwersytet Medyczny) i prof. Piotr Stepnowski (Uniwersytet Gdański).

Rozmowa rektorów z prezydent Gdańska trwała blisko godzinę i dotyczyła m.in. zacieśniania relacji pomiędzy Uczelniami Fahrenheita a Miastem Gdańsk oraz podejmowania przyszłych inicjatyw i działań. Przewodnim tematem spotkania był z kolei pomysł otwarcia kolejnego roku akademickiego (2022/2023) poprzez zorganizowanie wspólnej uroczystości przez GUMed, PG, UG, pozostałe gdańskie uczelnie oraz gdański magistrat. Miałaby się ona odbyć zarówno na ulicach Głównego Miasta, jak również w Europejskim Centrum Solidarności.

„Niech żyje nauka!”

„Pragniemy pokazać, że Gdańsk jest miastem akademickim i miastem nauki. Chcemy, aby ten dzień był radosną manifestacją jedności środowiska akademickiego. Prawdziwym świętem nauki!” – napisali w liście do pani prezydent rektorzy GUMed, PG i UG.

Co ważne, intencją rektorów Uczelni Fahrenheita jest, by uroczystość mogła być zorganizowana wspólnie przez wszystkie gdańskie szkoły wyższe, a nie tylko te, które współtworzą FarU.

Wydarzenie pod hasłem “Niech żyje nauka!” zostało zaplanowane wstępnie na sobotę 1 października 2022 r. Oprócz niego, wszystkie trzy uczelnie planują zorganizować w swoich murach osobne, tradycyjne inauguracje.