Nie tylko o nauce – „Rozmowa z Fahrenheitem”

„Przestrzeń publiczna. Jest miejsce na Twój głos” to tytuł pierwszego odcinka podcastu z cyklu „Rozmowa z Fahrenheitem”, w którym – nie tylko o nauce – rozmawiamy z przedstawicielami społeczności Uczelni Fahrenheita.

Poprzez podcast chcemy przybliżyć ideę i misję Uczelni Fahrenheita. Celem rozmów jest pokazanie, że tematy prezentowane z różnych perspektyw, są bardzo interesujące oraz ważne społecznie, a współpraca międzyuczelniana oraz wymiana doświadczeń niezwykle cenna.

Przestrzeń publiczna. Jest miejsce na Twój głos

O przestrzeni publicznej, jako dobru wspólnym, o urbanistycznych aspektach kształtowania tej przestrzeni oraz o tym, jaki jest związek między przestrzenią publiczną a jakością naszego życia i zdrowia dyskutowali: toksykolog prof. Lidia Wolska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, architekt i urbanista prof. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej oraz profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Mariusz Czepczyński, geograf kultury. Spotkanie poprowadził Dariusz Szreter, dziennikarz tygodnika „Zawsze Pomorze”.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że najważniejszym aspektem przestrzeni publicznej jest jej wymiar społeczny. Prof. Lorens mówił wręcz o nadchodzącej rewolucji kopernikańskiej w urbanistyce, polegającej na uznaniu prymatu przestrzeni publicznej kształtowanej wedle potrzeb mieszkańców, nad interesami inwestorów i deweloperów.

Dyskutanci zgodni byli, że z przestrzeni publicznej należy eliminować beton, samochody i wątpliwe „ozdobniki” w rodzaju fontann, na ogół nieczynnych. Potrzeba natomiast więcej zieleni, usług nie tylko dla turystów, straganów ze świeżymi warzywami, owocami i nabiałem na ryneczkach naszych miast i ogólnie więcej luzu w sposobie współdzielenia tej przestrzeni.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy

Podcast FarU #1 

 

Podcast dostępny jest również na platformach streamingowych Spotify, Apple Podcast, Google Podcast oraz Castbox. Nagranie zostało zrealizowane w Radiu Mors.