[WARSZTATY WKUA] Wizja 2050 roku. Wystartowały warsztaty planistyczne

Studenci trójmiejskich uczelni i pomorskich szkół tworzą koncepcje rozwoju przestrzennego regionu. Seria spotkań towarzyszy otwartym debatom poświęconym identyfikacji czynników zmian i trendów, w tym problemów i wyzwań w odniesieniu do przestrzeni Pomorza w perspektywie roku 2050.

 

W interdyscyplinarnych warsztatach planistycznych biorą udział studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańsk, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł w Wejherowie, Technikum nr 1. Spotkania poprzedzone są otwartymi debatami realizowanymi przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego i Uczelnie Fahrenheita w ramach cyklu 𝑊𝑦𝑧𝑤𝑎𝑛𝑖𝑎 𝑑ł𝑢𝑔𝑜𝑓𝑎𝑙𝑜𝑤𝑒 𝑝𝑜𝑙𝑖𝑡𝑦𝑘𝑖 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑠𝑡𝑟𝑧𝑒𝑛𝑛𝑒𝑗 𝑤𝑜𝑗𝑒𝑤𝑜́𝑑𝑧𝑡𝑤𝑎 𝑝𝑜𝑚𝑜𝑟𝑠𝑘𝑖𝑒𝑔𝑜.

Pierwsze warsztaty odbyły się 11 października w Urzędzie Marszałkowskim i stanowiły wprowadzenie do tematyki warsztatów oraz zapoznanie studentów i uczniów z podstawowymi informacjami na temat systemu planowania regionalnego, w tym Planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz głównych wyzwań stojących przed województwem pomorskim w perspektywie 2050 roku.

  • pierwsze warsztaty planistyczne WKUA 11.10.2024
  • pierwsze warsztaty planistyczne WKUA 11.10.2024

W trakcie spotkania powołany zostały zespoły projektowe, które w okresie od października 2024 do stycznia 2025 roku będą zastanawiać się nad uwarunkowaniami i kierunkami rozwoju przestrzennego naszego regionu w perspektywie roku 2050. Łącznie odbędzie się sześć warsztatów, a ich efektem będzie prezentacja wizji rozwoju przestrzennego Pomorza 2050: Koncentracja działań w przestrzeni oraz ochrona jej zasobów i walorów w perspektywie roku 2050, którą przedstawią uczniowie i studenci w styczniu na wspólnym spotkaniu w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.


Do następnej dyskusji doszło 18 października na Politechnice Gdańskiej, tym razem ukierunkowanej na aspekty geopolityczne w kontekście kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa. Rozmowy zakończyły się prezentacją scenariuszy optymalnego rozwoju regionu, uwzględniających strategiczne decyzje w świetle możliwej pozycji regionu na tle Polski, Europy i świata w roku 2050+. 

  • warsztaty planistyczne WKUA na PG 18.10.2024
  • warsztaty planistyczne WKUA na PG 18.10.2024

[Warsztaty na Politechnice Gdańskiej 18.10.2024]


Harmonogram kolejnych warsztatów:

▪️ Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec prognoz i wyzwań demograficznych | 08.11 

▪️ Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań klimatycznych i ochrony bioróżnorodności | 15.11

▪️ Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej | 29.11

▪️ Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec zmienności i nieprzewidywalności procesów gospodarczych | 13.12 

▪️ Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec potrzeb transportu i wyzwań mobilności | 10.01

Warsztaty i finałowe prezentacje: WARSZTATY - FINAŁOWE PREZENTACJE: Koncentracja działań w przestrzeni oraz ochrona jej zasobów i walorów w perspektywie roku 2050 | 24.01