Współpraca, mentoring i rywalizacja. Relacja z pierwszego Hackathonu FarU

3 dni pracy, 5 ścieżek tematycznych, 15 interdyscyplinarnych zespołów, trenerzy i eksperci. Uczelnie Fahrenheita po raz pierwszy zorganizowały hackathon, który nie tylko wspierał przedsiębiorczość i rozwój pomysłów w ramach ścieżek tematycznych, ale też międzyuczelnianą współpracę i synergię.

 

W rywalizację mogli się włączyć wszyscy członkowie społeczności Uczelni Fahrenheita: pracownicy naukowi, dydaktyczni, administracyjni oraz doktoranci i studenci. 

- Spotykamy się w duchu rywalizacji, ale takiej, która z jednej strony podnosi kompetencje, będzie napędzała rozwój, ale umożliwi też szerszą współpracę i zacieśnianie więzi pomiędzy społecznościami naszych trzech uczelni. To jeden z głównych celów Uczelni Fahrenheita – zaznacza prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektora Związku Uczelni Fahrenheita

- To wyjątkowa okazja, przy jednym stoliku są reprezentanci z Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego, z różnymi perspektywami, nadający totalnie inny kontekst projektom pod względem technologicznym i od strony społecznego podejścia do rozwiązywania globalnych problemów – mówi dr inż. Marita McPhillips z Katedry Przedsiębiorczości Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, mentorka pierwszej edycji Hackathonu FarU.

Akademicy z trzech uczelni mogli zaangażować się na różne sposoby: współzawodniczyć, dołączyć do grona ekspertów, a jeszcze na etapie przygotowań wyrazić swoją opinię i współtworzyć zakres merytoryczny wydarzenia, dzięki przeprowadzonej przed rekrutacją ankiecie.

Wyniki ankiety przyczyniły się do wyboru 5 ścieżek tematycznych: Ekosystem współpracy w ramach FarU i Pomorza, Zmiany cywilizacyjne, Energia a zrównoważony rozwój, Bezpieczeństwo i jakość żywności oraz FarU na rzecz morza. Zadaniem uczestników było zaproponowanie rozwiązania dla konkretnego problemu lub zagadnienia, a zgłoszone projekty miały potencjał biznesowy, społeczny lub wspierały efektywną współpracę w ramach FarU.

zaślepka do wideo relacji z Hackathonu FarU

Prace wystartowały w piątek 17 listopada. Zainaugurował je prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, gospodarz wydarzenia. Pierwszego dnia zaplanowano także wyjście integracyjne, z którego najbardziej skorzystały zespoły skompletowane na podstawie indywidualnych zgłoszeń.

W sobotę uczestnicy zbierali się już od 8:00 i pracowali do późnych godzin wieczornych, a agenda obejmowała ćwiczenia na forum, czas na pracę w zespole, konsultacje z ekspertami i mentorami. Było to grono zarówno naukowców, jak i praktyków obszarowych i biznesowych, oferujących wsparcie przy rozwoju pomysłu, doborze metod bądź narzędzi oraz przygotowaniach do finałowej prezentacji przed konkursowym jury.

- Mogliśmy zarówno zadać pytania pani pracującej na co dzień z modelami biznesowymi, jak możemy lepiej ubrać w jakieś portfolio i ceny to, co chcemy zrobić, a z drugiej strony mogliśmy porozmawiać z ekspertem z portów Gdyni, który mógł nam przybliżyć subtelności związane z branżą offshore' – opowiada jeden z uczestników, Jakub Gnyp, reprezentant Uniwersytetu Gdańskiego.

- Myślę, że hackathon to dobry pomysł dla wszystkich osób, które chciałyby doświadczyć nowych wrażeń i poszerzyć swoje horyzonty o aspekt biznesowy – mówi Janina Kowalik, uczestniczka reprezentująca Gdański Uniwersytet Medyczny - To zasób wiedzy, który ciężko zdobyć w ramach obowiązkowego toku studiów.

prace zespołowe podczas Hackathonu FarU

Taki model działań przyniósł uczestnikom nie tylko korzyści wynikające z pozyskanych kontaktów i umiejętności prowadzenia projektu w interdyscyplinarnym zespole, ale też weryfikację przyjętych hipotez i poszerzenie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.

- Spotkaliśmy się po to, żeby pomóc grupom studentów, ale także kadrze akademickiej i ekspertom naukowym, wypracować rozwiązania, które mogą albo zmienić się w biznes tradycyjny albo startupowy, albo wypracować projekty, które mogą przyczynić się do rozwoju sojuszu pomiędzy trzema uczelniami, które współtworzą Związek Uczelni Fahrenheita – wyjaśnia Michał Misztal, CEO Startup Academy, firmy wspierającej FarU w organizacji tego wydarzenia.

prace zespołowe podczas Hackathonu FarU

prace zespołowe podczas Hackathonu FarU

Zwieńczeniem intensywnych prac był Demo Day, czyli prezentacja wypracowanych koncepcji. Każdy zespół miał trzy minuty na przedstawienie efektów przed jury, a następnie odpowiedź na wnikliwe pytania ze strony jego członków.

Komisja obradowała w składzie: prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska (dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita), dr hab. n. farm. Małgorzata Grembecka (kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), dr hab. inż. Jacek Barański (profesor w Instytucie Energii Politechniki Gdańskiej), dr Ewa Szymczak, prof. UG (dyrektor Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego), Wojciech Drewczyński (współtwórca i CEO międzynarodowego akceleratora Space3ac) oraz Michał Misztal.

prezentacje zespołów przed publicznością podczas finału Hackathonu FarU

prezentacje zespołów podczas finału Hackathonu FarU

prezentacje zwycięzców I edycji Hackathonu FarU

Nagrody wręczyli zwycięzcom prof. dr hab. Marcin Gruchała, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej oraz dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego.

Podium Hackathonu FarU

I miejsce zajął projekt „SEA MATH” zgłoszony przez fizyków i matematyków z Uniwersytetu Gdańskiego. Laura Grzonka, Jakub Gnyp, Dagmara Kurkowska, Marcin Marciniak i Małgorzata Szczekocka opracowali modele matematyczne do optymalizacji projektowania i konstrukcji morskich farm wiatrowych.

zwycięzcy pierwszej edycji Hackathonu FarU

Na II miejscu uplasował się projekt „Zielona Płyta” pomysłu Amelii Dolińskiej (UG), Pauliny Duch-Żebrowskiej (PG), Jakuba Jabłońskiego (UG), Kornelii Wilk (PG) i Krzysztofa Ziółkowskiego (UG). Inicjatywa zakłada utworzenie hubu kompetencyjnego, wspierającego modernizację bloków z wielkiej płyty ze zwiększeniem wydajności energetycznej i cieplnej budynków.  

członkowie zespołu, który zajął II miejsce w I edycji Hackathonu FarU

III miejsce otrzymali autorzy projektu „DepressionControlApp”: Szymon Bierzanowski (PG), Adrianna Czerwińska (PG), Krzysztof Pietruczuk (GUMed) i Wojciech Rusinek (UG). Aplikacja byłaby kompleksowym wsparciem dla osób zmagających się z depresją, obejmującym m.in. analizę danych biometrycznych, możliwość indywidualizacji terapii i szybki kontakt z centrum pomocy.

zespół, który zajął III miejsce w I edycji Hackathonu FarU

O podium konkurowali również:

 • ABOSenior – koncept smacznych, zbilansowanych i tanich posiłków dostarczanych prosto z lokalnych barów do seniorów. Skład zespołu: Beata Chmiel, Szymon Jaskulski, Natalia Soldatke, Martyna Sudorów i Sandra Żukowska z UG.
 • Centrum Dostępności – jednostka zrzeszająca ekspertów w obszarze niepełnosprawności, stanowiące wsparcie zarówno dla studentów, jak i nauczycieli akademickich czy naukowców. Skład zespołu: Krzysztof Dąbrowski, Anna Modrzejewska, Jakub Modrzejewski-Szeląg, dr inż. Paulina Strąkowska i Justyna Sudakowska z Politechniki Gdańskiej.
 • CyberSkills, czyli platforma dla pokolenia X, budująca świadomość i uzbrajająca w wiedzę na temat narzędzi do płatności online i bezpieczeństwa w sieci. Skład zespołu: Marcin Małas, Artur Mędrygał i Jan Tobolewski z PG oraz Kamila Mróz z UG.
 • ECODIVE – projekt wykorzystujący biomikrożele oraz bezzałogowce wodne oczyszczające morze, bez ingerencji w naturalny ekosystem podwodny. Skład zespołu: Marina Galanina, Marcel Skierkowski i Paweł Tumialis z PG.
 • FarU Connect – rozwiązanie integrujące systemy trzech uczelni w jednej aplikacji, ułatwiając dostęp do niezbędnych informacji i oszczędność czasu użytkowników obecnych portali. Skład zespołu: Mateusz Chmielewski, Kamil Danecki, Wiktor Gawroński, Igor Stadnicki i Mikołaj Trzciński z PG.
 • FarU Link, czyli odpowiedź na problemy społeczności akademickiej, związane ze znalezieniem współpracowników lub dostępem do narzędzi, takich jak np. aparatura badawcza. Skład zespołu: Daniel Cieślak (PG), Michał Dominów (UG), Szymon Królak (PG) i Paulina Skrzypkowska (GUMed).
 • H2Heat, czyli autonomiczny system do kontroli produkcji i zużycia energii cieplnej, oparty na rozwiązaniach wodorowych. Skład zespołu: Filip Cesnowski, Gabriela Małyszko i Agnieszka Melerska z PG.
 • Let’s connect – aplikacja integrująca portale społecznościowe i agregująca funkcjonalności narzędzi obecnie dostępnych na rynku. Skład zespołu: Konrad Nowicki, Przemysław Szumczyk i Artur Śpiewak z PG.
 • MindTracker – aplikacja poprawiająca jakość pracy i komfort życia m.in. poprzez analizę danych biometrycznych, wsparcie asystenta (AI) czy narzędzia z zakresu płynności i zarządzania pracy. Skład zespołu: Janina Kowalik i Katarzyna Połomska z GUMed oraz Maria Renke i Sathwik Prathapagiri z PG.
 • „Naukowy Fahrenheit” – projekt integrujący środowisko naukowe FarU przez promocję wydarzeń i wspólnych projektów badawczych. Skład zespołu: Łukasz Arcimowicz (UG), Barbara Boruch (PG), Dzmitry Dauhalevich (UG), Agnieszka Kalinowska (PG) i Rafał Kowalski (UG).
 • Pack4U, czyli biodegradowalne, jadalne opakowania na żywność, odpowiadające na potrzeby i wyzwania współczesnej cywilizacji. Skład zespołu: Agnieszka Bullmann i Wiktoria Jarosz z PG, Michał Klinikowski (GUMed), Agnieszka Kopczyńska (UG) oraz Milena Supernak (PG).
 • StuddyBuddy – kompleksowa aplikacja wspierająca życie studenta na uczelni i poza nią, np. w obszarze korepetycji i nabywania kompetencji podnoszących konkurencyjność na rynku pracy. Skład zespołu: Kacper Budniak, Kamil Schlagowski i Kamil Plewka z UG.

Zespoły, które zaproponowały rozwiązania wspierające ekostystem współpracy w ramach Związku Uczelni Fahrenheita, zostaną zaproszone na dodatkowe spotkanie, poświęcone możliwościom implementacji wybranych działań w FarU.

prace zespołowe pod okiem ekspertów podczas Hackathonu FarU

Specjalne podziękowania organizatorzy kierują do grona ekspertów i mentorów, dostępnych przez weekend i wspierających na bieżąco prace uczestników, jak również do Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+ za wsparcie działań networkingowych, organizacji Spark*Gdańsk oferującej konsultacje podczas prac koncepcyjnych i Koła Naukowego Innowacji Politechniki Gdańskiej, dzięki któremu powstała strefa chill-out.

Zdjęcie ze strefy chillout z Hackathonu FarU

Z ramienia uczelni jako eksperci zgłosili się: Agata Leśnicka z Kliniki Psychiatrii Rozwojowej, Zaburzeń Psychotycznych i Wieku Podeszłego GUMed i dr Anna Supernat, liderka projektu EIT HEI innovAId, Zakład Onkologii Translacyjnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed;
Z Politechniki Gdańskiej: Alina Guzik, główna specjalistka ds. innowacji i rozwoju, Wydział Zarządzania i Ekonomii; dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. PG, pełnomocnik rektora ds. dostępności; dr inż. Paweł Filipkowski, prof. PG, Katedra Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności, opiekun kół naukowych współpracujących w ramach FarU; dr inż. Anna Kuczyńska-Łażewska, Katedra Konwersji i Magazynowania Energii, Wydział Chemiczny; dr inż. Adam Inglot, Katedra Geodezji, Wydział Elektrotechniki i Automatyki; dr inż. Sebastian Cygert, Katedra Systemów Multimedialnych, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki; dr inż. Marita McPhillips, Wydział Zarządzania i Ekonomii; dr hab. inż. Marcin Łuczak, prof. PG, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej, Instytut Budowy Okrętów, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz dr hab. inż. arch. Dorota Kamrowska-Zaluska, prof. PG, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego, Wydział Architektury.
Z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, prorektorka ds. współpracy i rozwoju; dr inż. Sylwia Badowska, Katedra Marketingu, Wydział Zarządzania oraz dr hab. Dorota Burska, prof. UG, Katedra Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza, Wydział Oceanografii i Geografii.

Grono eksperckie zasilili również: Wojciech Drewczyński, współtwórca i CEO międzynarodowego akceleratora Space3ac, zawodowo związany z działem inwestycji w funduszu Black Pearls VC; Michał Daczuk, Project Manager, Port Morski Gdynia; Justyna Ratajczak, dyrektorka zarządzająca TBC Investment; Michał Gajda, specjalista ds. projektów w Centrum Projektów Rozwojowych Politechniki Warszawskiej oraz Bogna Lesner, rzeczniczka patentowa, ekspertka w zakresie wsparcia innowacji i przedsiębiorczości, zaangażowana we wdrożenia polityki innowacji w województwie pomorskim.

fot. GREGMAR