Nowy projekt kształtowania przestrzeni publicznych przez studentów. Nabór już wkrótce

Pomorska Akademia Planowania Przestrzeni Publicznej to nowa propozycja dla studentów… czterech uczelni. W ramach projektu zainicjowanego przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, Samorząd Województwa Pomorskiego podjął współpracę ze Związkiem Uczelni Fahrenheita oraz Akademią Sztuk Pięknych. Studenci będą tworzyć interdyscyplinarne zespoły i otrzymają zadanie do realizacji w obszarze gminy z województwa pomorskiego.

Obszar lub zagadnienie problemowe, nad którym będą pracować studenci, zostaną wskazane przez gminę, która będzie pełnić rolę gospodarza tegorocznej edycji Akademii. Gospodarz zostanie wybrany spośród gmin z terenu województwa pomorskiego, które zgłoszą chęć udziału w projekcie.

W pierwszym etapie studenci spędzą w danej gminie kilka dni i zapoznają się z przestrzenią. Będzie to także okazja do rozmowy z mieszkańcami, którzy na co dzień z niej korzystają. W ramach wyjazdu zaplanowane zostaną także wykłady eksperckie, mające na celu przybliżenie zagadnień z różnych dyscyplin. Dzięki temu uczestnicy projektu, studiujący na różnych kierunkach i uczelniach, rozpoczną pracę z dawką podstawowej wiedzy także w zakresie, który nie jest im bliski.
Po powrocie z wyjazdu studenci będą pracować nad zadanym tematem projektowym w czasie semestru zimowego. Zwieńczeniem prac ma być prezentacja efektów współpracy podczas uroczystego finału, także na forum gminy.

Idea

Jak przekonują inicjatorzy przedsięwzięcia, projekt zrodził się z wyraźnej potrzeby systemowego wsparcia samorządów lokalnych w działaniach podnoszących jakość, funkcjonalność i estetykę przestrzeni publicznych, w tym w szczególności małych miast i miejscowości w województwie pomorskim. Projekt łączy także wiele różnych celów pośrednich, w tym wzmacnianie współpracy szkół wyższych oraz integrację środowisk studenckich, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia uczelni współtworzących Akademię.

Dotychczas przeprowadzona została pilotażowa edycja Akademii, która przyciągnęła wielu młodych ludzi. Potwierdzeniem zainteresowania tematem wśród studentów był również z sukcesem zakończony konkurs KOLEJ NA POŁUDNIE, organizowany przez Uczelnie Fahrenheita oraz Pomorską Kolej Metropolitalną.

Rekrutacja studentów odbędzie się w semestrze letnim.

Więcej informacji, w tym filmik podsumowujący pilotażową edycję Akademii, można znaleźć pod adresem: https://pbpr.pomorskie.pl/home/pappp/