Podsumowanie II Gdańskich Dni Zdrowia

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji II Gdańskie Dni Zdrowia było szeroko pojęte zdrowie publiczne. Wydarzenie odbyło się w dniach 18-20 maja br. w ramach European Public Health Week. Sympozjum zostało zorganizowane przez SKN Interdyscyplinarne Zarzadzanie Opieką Zdrowotną w formie hybrydowej, pierwsze dwa dni online, trzeciego dnia stacjonarnie w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Konferencja została objęta licznymi patronatami m.in.: Uczelni Fahrenhita, rektora i instytucjonalnym GUMed, pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, ASPHER oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Pierwszy dzień konferencji dotyczył zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.  W dyskusji udział wzięli przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, z Katedry i Klinikii Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci: dr hab. Michał Brzeziński, z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej: dr Agnieszka Wojtecka i dr Aleksandra Gac oraz mgr Monika Serkowska. Do rozmów zaproszono również przedstawicieli licznych Fundacji wspierających dzieci i młodzież m.in.: Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA; Oddziału Dziennego Psychiatryczno-Rehabilitacyjnego dla Dzieci "Młodzieżowy Port"; Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, czy Fundacji Pomorskie Centrum Psychotraumatologii.

II Gdańskie Dni Zdrowia

Kolejny dzień ukierunkowano na międzynarodową opiekę zdrowotną, m.in.: problemy zdrowia publicznego po pandemii COVID-19.  Mgr Anna Chrzanowska przedstawiła rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na temat leczenia pacjentów po przebytym COVID-19. Prof. Kai Michelsen opowiedział o wyzwaniach i trendach systemu opieki zdrowotnej i polityce zdrowotnej Niemiec. Mgr Monika Serkowska przedstawiła obecną sytuację oraz przyszłe wyzwania systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Na koniec Dariusz Rystwej opowiedział o sytuacji studentów English Division.

Tego dnia odbyła się również sesja studencka, której laureatami zostali:

• 1 miejsce i Grand Prix dr Emilia Wawszczak Dziecko zranione odłamkami bomby coraz częstszym pacjentem Bloku Operacyjnego. Procedury dla ciała, empatia dla duszy
  • 2 miejsce Julia Szewczyk  Rola medycyny narracyjnej w relacji pacjent-profesjonalista
  • 3 miejsce Zuzanna Wujec Wpływ wojny na Ukrainie na poziom stresu i lęku Polaków.

Trzeci dzień w całości poświęcony został wojnie w Ukrainie oraz zdrowiu publicznemu. W tym dniu w wydarzeniu brali udział eksperci ze Stowarzyszenia Szkół Zdrowia Publicznego w Regionie Europejskim (ASPHER) m.in.: prof. Tetiana Yurochko z National University of Kyiv-Mohyla Academy; prof. Larysa Zasiekina z Lesya Ukrainka Volyn National University; Iryna Senyuta z Danylo Halytskyi Lviv National Medical University; prof. Igor Guschuk z National University of Ostroh Academy; dr Henrique Lopes z Portuguese Catholic University; Lisa Wandschneider z Bielefeld University; Laurent Chambaud z EHESP French School of Public Health; prof. Oleg Lozan z School of Public Health Management Chisinau; prof. Samer Jabbour z American University of Beirut; prof. Olena Hankivsky z Simon Fraser University; Colette Cunningham z University College Cork; Robert Otok z dyrektor generalny ASPHER jak również przedstawiciele z Polski prof. Łukasz Balwicki oraz dr Olga Kalinowska-Beszczyńska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Iwona Kowalska-Bobko oraz  dr Tomasz Bochenek z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Mateusz Cofta z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Zapis wydarzenia dostępny jest na kanale YouTube SKN IZOZ oraz GUMedSponsorami konferencji byli PZWL, Radiometer oraz Prometriq.