Podsumowanie IV Pomorskiego Studenckiego Sympozjum Chemicznego

IV edycja Pomorskiego Studenckiego Sympozjum Chemicznego odbyła się w dniach 23-24.04.2022 r. w której wzięło udział 88 prelegentów, przedstawiając komunikaty ustne oraz posterowe z 17 ośrodków naukowych z całej Polski. Organizatorami aktualnej edycji byli: Bałtyckie Stowarzyszenie Chemików we współpracy z Naukowym Kołem Chemików Uniwersytetu Gdańskiego oraz Radą Samorządu Studentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Opiekę merytoryczną nad Sympozjum sprawowali Członkowie Komitetu Naukowego w skład którego wchodzili naukowcy z trzech Pomorskich Uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podczas Sympozjum zostały wygłoszone dwa wykłady inauguracyjne oraz jedno wystąpienie gościnne: pierwszego dnia (23.04) wykład inauguracyjny pt. „Wykorzystanie elektrody z cyklicznie odnawialnego filmu ciekłego amalgamatu R-AgLAFE w badaniach zmian dynamiki katalitycznego działania 2-tiocytozyny na proces elektroredukcji jonów Bi(III) pod wpływem surfaktantu”   wygłosiła prof. dr hab. Agnieszka Nosal-Wiercińska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Również pierwszego dnia Sympozjum mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji przedstawiciela MOST WIEDZY z Politechniki Gdańskiej. Drugiego dnia (24.04) wykład inauguracyjny pt. „Związki bioaktywne w glonach słodkowodnych” wygłosił dr hab. Radosław Pankiewicz, prof. uczelni z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorzy wraz z Komitetem Naukowym nagrodzili łącznie sześć najlepszych wystąpień w kategoriach: komunikaty ustne i posterowe z badań własnych oraz badań przeglądowych o charakterze popularnonaukowym.

Nagrody za prezentacje otrzymali:

• Joanna Chudzik, Politechnika Łódzka, wystąpienie pt. „Nanokompozyty elestomerowe z nanodrutami srebra i ich właściwości”
  • Patrycja Dawiec, Uniwersytet Jagielloński, wystąpienie pt. „Charakterystyka chłoniaka rozlanego z dużych komórek B metodą obrazowana ramanowskiego”
  • Julia Janas, Politechnika Wrocławska, wystąpienie pt. „Hydrożele, różne ich zastosowania i użycie ich jako rusztowania w bio-druku 3D”.

Nagrody za postery otrzymali:

• Marta Gaweł, Uniwersytet Łódzki, wystąpienie pt.  „Wybrane aminokwasy tiolowe jako cenne antyoksydanty w superowocah. Badania chromatograficzne”
  • Kinga Jóźwiak, Uniwersytet Wrocławski, wystąpienie pt. „Nanocovalent interactions and proton dynamics in nitrophtalic acid associates and complexes”
  • Katarzyna Szafrańska, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, wystąpienie pt.  „Umami, czyli chemia ramenu”.

Sympozjum wsparły poprzez udzielone patronaty pomorskie ośrodki naukowe: Związek Uczelni Fahrenheita, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rektor Politechniki Gdańskiej, a także dziekani Wydziału Chemicznego PG, Wydziału Chemii PG oraz Wydziału Farmaceutycznego GUM. Wsparcie okazali również: prezydent Miasta Gdańska, marszałek województwa pomorskiego, Polska Akademia Nauk oddział w Gdańsku, Parlament Studentów RP, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Fundacja Nanonet, Rzecznicy Nauki, Radio Mors UG, portale kierunekchemia.pl, teraz środowisko.pl, dlaStudenta.pl, eDoktorant, Forum Akademickie oraz magazyn studencki Płyń pod Prąd. Partnerami IV PSSCh byli: firma Merck, Most Wiedzy, Chemat, Shim-Pol oraz czasopismo Progress.

Pomorskie Studenckie Sympozjum Chemiczne (PSSCh) to cykliczna ogólnopolska konferencja naukowa przeznaczona dla studentów, doktorantów i młodych naukowców, którzy chcą przedstawić swoje badania naukowe, bądź badania przeglądowe o charakterze popularnonaukowym z zakresu chemii, ochrony środowiska oraz ekologii. Jednym z wielu atutów PSSCh jest fakt, że sesje prezentacji i posterowe odbywają się w czasie rzeczywistym – Prelegenci przedstawiają na żywo swoje wyniki badań, po czym dyskutują z pozostałymi Uczestnikami.