Współpraca poszerzyła nasze horyzonty

Jak narodził się pomysł na Konferencję „Co dalej"? W jaki sposób nawiązała się współpraca między kołami naukowymi realizującymi ten projekt? I gdzie w tym wszystkim był konkurs Mistrzowie Współpracy Fahrenheita? Na te i inne pytania odpowiedziały Julia Terech, studentka IV roku Psychologii Zdrowia i wiceprzewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Psychologii GUMed i Marta Muchewicz, studentka II roku studiów magisterskich z elektroniki i telekomunikacji na Politechnice Gdańskiej, wiceprezeska Koła Naukowego Inżynierii Dźwięku i Obrazu PG.

 

Rozmawiamy w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie odbyła się pierwsza edycja Waszej Konferencji „Co dalej?”. I zanim zacznę od pytania – skąd wziął się pomysł na to wydarzenie, zapytam trochę przewrotnie – co dalej? Konferencja odbyła się całkiem niedawno, 13 i 14 maja. Planujecie drugą edycję? 

Julia Terech (Koło Naukowe Psychologii GUMed): W naszej grupie organizatorów są osoby, które chciałyby ponownie zrobić tę konferencję w przyszłym roku. Natomiast jesteśmy na tyle świeżo po wydarzeniu, że musimy jeszcze zamknąć sprawy formalne. Trudno więc jest nam myśleć o tym, co dalej. Jednak słyszę głosy, przynajmniej z GUMedu, że są osoby chętne, aby zaangażować się w tego typu działania.

Marta Muchewicz (Koło Naukowe Inżynierii Dźwięku i Obrazu): Dostaliśmy bardzo pozytywny feedback od części uczestników konferencji. Jeżeli nawet my jeszcze tego nie przewidywaliśmy, są chętne osoby, by zainspirować nas do dalszych działań.

To brzmi obiecująco. Co was najbardziej zaskoczyło przy organizacji tegorocznej konferencji?

Marta: Będąc studentami jednej uczelni, żyjemy trochę w jej bańce. Gdy rozpoczęliśmy współpracę i stworzyliśmy zespół składający się z osób z trzech szkół wyższych, nagle okazało się, że było dużo niedopowiedzeń. Okazało się na przykład, że na każdej z uczelni jest zupełnie inny sposób myślenia. To było bardzo ciekawe i myślę, że to doświadczenie współpracy z ludźmi spoza naszej uczelnianej bańki wiele nas nauczyło.

Julia: Oprócz tego, co powiedziała Marta, najbardziej zaskoczyło mnie to, jak osoby wcześniej – dla nas jako studentów – nieosiągalne, były w stanie szybko wejść z nami na partnerski poziom i bardzo nam pomagać. Na przykład zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności – dla nas to było nie do wyobrażenia, że pani dyrektor zrobi nam kawę, porozmawia, doradzi. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona właśnie tym, jaka duża jest otwartość i równościowe podejście do nas, studentów. Przy tej konferencji współpracowaliśmy również z miastem Gdańsk. Bardzo na plus była pomoc ze strony urzędników z referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Referatu Społecznego Wydziału Rozwoju Społecznego.

 Julia Terech i Marta Muchewicz podczas prowadzenia konferencji "Co dalej?"

 

Wiem, że taka chęć pomocy i współpracy bardzo dużo znaczy przy organizacji pierwszego wydarzenia. Ale wróćmy do początku. Skąd się wziął pomysł na tę konferencję? Od czego się zaczęło?

Julia: Zaczęło się od tego, że do Koła Naukowego Psychologii GUMedu przyszedł Mateusz Antonow z kierunku lekarskiego, który miał pomysł na zorganizowanie przestrzeni do rozmów na ważne dla nas tematy dotyczące zmian klimatycznych, ochrony zdrowia, wyzwań technologicznych, relacji międzyludzkich. Miał już propozycje niektórych z nich, brakowało tylko nadania temu struktury.

Równocześnie został ogłoszony konkurs Mistrzowie Współpracy Fahrenheita i już wiedzieliśmy, że jest to świetna okazja do tego, aby pomysł Mateusza wykorzystać w jego ramach. Wtedy też zaczęły się spotkania i zastanawianie się, jakie koła włączyć w projekt. Wiedzieliśmy, że bardzo będziemy potrzebować zabezpieczenia technicznego, dlatego zwróciliśmy się do studentów z Politechniki Gdańskiej. Okazało się, że istnieje Koło Inżynierii Dźwięku i Obrazu i to był strzał w dziesiątkę, bo dostaliśmy wszystko, czego potrzebowaliśmy, a nawet z nawiązką. Do UG zwróciliśmy się do koła zajmującego się PR, aby pomogli nam w promocji wydarzenia.

Odpowiedziałaś tutaj na moje kolejnej pytanie, w którym chciałam Was zapytać o to, jak nawiązaliście współpracę między Waszymi kołami. Czy kierowaliście się jakimś kluczem?

Julia: Nie chcieliśmy zbierać osób, które mają bardzo podobne zainteresowania, żeby nie wchodzić sobie w drogę. Bardzo nam zależało, żeby profile kół, z którymi chcemy współpracować, były zupełnie różne.

Co wam dała współpraca przy tym projekcie?

Marta: Na pewno poszerzyła znacząco perspektywy naszego widzenia i samej współpracy z innymi ludźmi. Co do tematów poruszanych podczas konferencji, to uświadomiła nam, młodym ludziom to, czego nie wiedzieliśmy. Mieliśmy pewne założenia, przygotowując się do konkretnych debat, do konkretnych wykładów, ale nikt z nas nie wiedział do końca, co zostanie powiedziane. Cieszymy się, że nie tylko nasze, ale także innych osób, horyzonty zostały poszerzone o to, co dalej z naszym światem będzie się działo. Myślę, że to była taka najciekawsza rzecz.

A co wniosła współpraca między samymi kołami naukowymi?

Marta: Ta współpraca była wartościowa szczególnie pod kątem tego, że mogliśmy zobaczyć, że uczelnie tworzące Związek Uczelni Fahrenheita są jeszcze bardzo różne.

Marta i Julia, koordynatorki konferencji "Co dalej?", które udzieliły nam wywiadu

Nasze rozmówczynie, Marta Muchewicz i Julia Terech, w Europejskim Centrum Solidarności w dniu wywiadu. 


Czy po tych doświadczeniach będziecie gotowi powtórzyć taką współpracę i ponownie wystartować w konkursie Mistrzowie Współpracy Fahrenheita? Zastanawialiście się już nad kolejną edycją?

Julia: Jeśli chodzi o Koło Psychologii z GUMedu, to myślę, że będziemy chcieli wystartować też w przyszłym roku. Tegoroczny projekt początkowo prowadzony był przez małą liczbę osób, która stopniowo się zwiększała i widzimy, że dużo osób u nas zostało zarażonych energią do robienia fajnych rzeczy. Z kołem Inżynierii Dźwięku i Obrazu wspaniale nam się pracowało, ale ciężko jest powiedzieć, czy będziemy jeszcze raz składać wniosek, bo Marta kończy studia w tym roku.

Ale koło zostaje.

Julia: Koło zostaje, ale Marta nie, a bez Marty to nie będzie to samo [śmiech]. Na pewno będziemy nad tym myśleć, ale na razie wszyscy potrzebujemy trochę oddechu.

Marta: Dokładnie. Potrzebujemy teraz trochę odetchnąć, przemyśleć, zebrać ostatnie ankiety ewaluacyjne z wydarzenia, zrobić podsumowanie. Wtedy będziemy w stanie stwierdzić, czy coś powinniśmy zmienić, np. w strukturze organizacyjnej wydarzenia. Warto wykorzystać te wszystkie doświadczenia, które zdobyliśmy w tym roku.

Tak jak Julia powiedziała, to właśnie koło z GUMedu wyszło z inicjatywą do pozostałych kół i kiedy my dołączyliśmy, to właściwie ten wniosek był już wypełniony. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli wejść w takie wydarzenia, to będziemy chcieli się zaangażować od samego początku, aby móc się włączyć już etapie koncepcyjnym.

Macie jakieś rady dla uczestników kolejnej edycji konkursu?

Marta: Przede wszystkim nie bać się. Współpraca z innymi uczelniami, właściwie z innymi kołami z różnych uczelni czy ludźmi z zupełnie innym światopoglądem, może być przerażająca. Taki skok na głęboką wodę jest czasami potrzebny, żeby móc otworzyć się przede wszystkim na lepsze i na dobrą współpracę, bo przecież o to tutaj chodzi.

Julia: Dużo rozmawiać. Na pewno po drodze pojawią się problemy i będzie mnóstwo niedomówień. Będą kłótnie, spory, będzie dużo niezgadzania się ze sobą. Ale po prostu cały czas rozmawiajcie. My bez rozmów do niczego byśmy nie doszli. Czasami trzeba iść na kompromisy, ale bez otwierania się i powiedzenia, że „ja się z tobą nie zgadzam, ale powiedz, co o tym myślisz”, ta konferencja nie wyszłaby nam taka fajna.

Marta: Myślę, że to, co jeszcze jest istotne, to pamiętać o celu i o tym, dlaczego w ogóle to robimy. Jest to ważne w momencie, kiedy jest trudno. Nie będziemy ukrywać, że czasem było ciężko, wiele rzeczy wyszło nagle, ale orientacja na cel bardzo pomogła w takich momentach.

W zgłoszeniu do konkursu Mistrzowie Współpracy Fahrenheita napisaliście: Chcemy, by usłyszano wyraźny głos naszego pokolenia mówiący o tym, jak według nas powinna wyglądać przyszłość. Jak czujecie, już po zrealizowanej konferencji, udało Wam się to osiągnąć?

Julia: Uważam, że nawet jeśli jedna osoba wyszła stąd z poszerzonymi horyzontami, to było warto. W trakcie konferencji rozmawiałam z prelegentami, którzy zostawali jako słuchacze na innych panelach oraz z pracownikami naukowymi. Są to osoby z zupełnie innym bagażem doświadczeń niż my, z innym spojrzeniem na świat. Mówiły, że wyniosły inspirujące myśli dla siebie. Czułam dużą szansę na to, że możemy znaleźć wspólny język, mimo różnic. Nie chodzi tutaj o różnice wiekowe, tylko o różnice doświadczenia życiowego. My wymyśliliśmy tematy, które interesowały młodych ludzi, a okazało się, że interesują tak naprawdę wszystkich, niezależnie od wieku i doświadczeń.

Marta: Myślę, że ten głos naszego pokolenia został usłyszany. Co ciekawe, zostało to usłyszane i przez nas, jako osoby organizujące konferencję, jak i przez osoby, które w niej uczestniczyły. Było to dosyć ciekawym doświadczeniem dla wszystkich, żeby zobaczyć, że tak naprawdę nie jesteśmy w tym sami. Tematy, które poruszyliśmy podczas konferencji, dotyczą nas wszystkich.

Od osób z mojej uczelni usłyszałam, że są z nas niesamowicie dumne, że takimi tematami się w ogóle zajęliśmy i że wzięliśmy taką inicjatywę na siebie. To było bardzo budujące.

zdjęcie z debaty podczas konferencji "Co dalej?" w ECS

Zdjęcie z debaty Social media a wizerunek lekarzy" podczas konferencji „Co dalej?”


Co na koniec chcecie przekazać naszym czytelnikom?

Julia: Na końcu nawiążę do cytatu Karla Poppera, który umieściliśmy w podziękowaniach dla naszych prelegentów: „Przyszłość jest bardzo otwarta i zależy od nas, od nas wszystkich. To zależy od tego, co ty i ja oraz wielu innych ludzi robimy i będziemy robić dzisiaj, jutro i pojutrze. A to, co robimy i co będziemy robić, zależy od naszego myślenia i od naszych pragnień, od naszych nadziei i obaw. To zależy od tego, jak postrzegamy świat i jak oceniamy otwarte możliwości przyszłość.”

Chciałabym, żebyśmy wszyscy pamiętali, że to, co jest tu i teraz, jest punktem wyjścia do tego, co będzie dalej. Czasami wybiegamy w przyszłość i nie umiemy znaleźć rozwiązań, bo zapominamy o pewnych zasobach, które mamy teraz.

Marta: Ta konferencja była taką cegiełką wychodzącą naprzeciw potrzebom młodych ludzi i wszystkich tematów, o których boimy się rozmawiać. Jeżeli my mieliśmy być tym pierwszym krokiem, żeby zacząć ten dialog, to było warto.

Dziękuję za rozmowę.

 -----

Julia Terech – studentka IV roku psychologii zdrowia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wiceprzewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Psychologii GUMed, w którym wspiera sekcję badawczą. Zainteresowania w psychologii: popularyzacja wiedzy z zakresu psychologii, wsparcie psychologiczne mniejszości społecznych oraz dzieci i młodzieży. Zainteresowania poza psychologią: literatura piękna i poezja, pielęgnacja roślin, decoupage.

Jest główną koordynatorką projektu „Co dalej", w którym odpowiedzialna była m.in. za koordynację finansów oraz współpracę ze Związkiem Uczelni Fahrenheita, GUMedem, Urzędem Miasta Gdańsk, Stowarzyszeniem Absolwentów PG.

Marta Muchewicz studentka II roku studiów magisterskich z elektroniki i telekomunikacji (specjalność: Inżynieria dźwięku i obrazu) na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Bardzo aktywnie uczestniczy w życiu uczelni, działając w wielu strukturach (od samorządowych, przez klub dyskusyjny, aż po koła naukowe). W Kole Naukowym Inżynierii Dźwięku i Obrazu pełni rolę zastępcy prezesa. W projekcie „Co dalej?" odpowiadała za sekcję techniczną, czyli transmisję wydarzenia na żywo. Zaangażowała się także w prawie każdą z części projektu, dzieląc się doświadczeniem zdobytym w pracy samorządowej oraz w organizacji wydarzeń.

Konferencja „Co dalej?” to wspólna inicjatywa studentów Studenckiego Koła Naukowego Psychologii (GUMed), Koła Naukowego Inżynierii Dźwięku i Obrazu (PG) oraz Studenckiego Koła Naukowego Inspiar (UG). Wydarzenie miało na celu rozpoczęcie dialogu na temat przyszłości naszego społeczeństwa i odbyło się w dniach 13-14 maja 2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności. W ramach konferencji odbyły się 3 wykłady i 7 panele dyskusyjne, 4 warsztaty oraz projekcja filmowa z debatą po filmie, goszcząc na scenie łącznie ponad 30 prelegentek i prelegentów. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy kół z Uczelni Fahrenheita, Europejskiego Centrum Solidarności, Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz DKF UG Miłość Blondynki. Więcej informacji o Konferencji „Co dalej?” oraz o poruszanych na niej tematach można znaleźć na mediach społecznościowych kół oraz samej konferencji.

Informacje o konferencji:

https://www.facebook.com/codalejfaru

https://www.instagram.com/codalejfaru/

https://codalej.gumed.edu.pl/

zdjęcie organizatorów z konferencji "Co dalej?"

Uczestnicy projektu Konferencja “Co dalej?”:

ORGANIZATORZY

Julia Terech, GUMed (główna koordynatorka Konferencji); Alicja Szmidka, GUMed (koordynatorka administracji); Olivia Szwinge, GUMed (koordynatorka sekcji ds. prelegentów); Marta Muchewicz, PG (koordynatorka sekcji technicznej); Zuzanna Dzwilewska, UG (koordynatorka mediów społecznościowych); Dagmara Wróblewska, GUMed (koordynatorka komunikacji medialnej); Mateusz Antonow, GUMed; Nikola Bożyk, UG; Kaliksta Bucholc, UG; Julia Dałek, GUMed; Michał Gąsecki, PG; Julia Grotnik, GUMed; Filip Jędrysiak, GUMed; Agata Jędrzejewska, GUMed; Natalia Kołodziejczyk, UG; Anna Korna, GUMed; Patryk Kosior, PG; Michał Machaj, UG; Julita Marczyńska, UG; Zofia Mikołajczak, GUMed; Luiza Ochrymiuk, GUMed; Jakub Pawłowski, PG; Wiktoria Peplińska, UG; Maciej Siłkowski, PG; Anna Trubina, UG; Michał Wieruszewski, PG; Radosław Wierzbicki, PG; Adam Wysocki, PG; Zofia Załęska, GUMed.

WOLONTARIUSZE

Daniel Cieślak, UG (moderator dyskusji); Magda Fedak, UG (fotografka); Kacper Frąckowiak, UG (fotograf); Natalia Gawęda, UG; Martyna Gębal, UG; Aleksandra Grynko, UG (fotografka); Karol Hamanowicz, UG (moderator dyskusji); Maks Jankowski, UG; Paulina Kozień, UG (moderatorka dyskusji); Michał Królak (fotograf); Weronika Krzepicka-Kaszuba (fotografka); Patrycja Lniska, UG; Wiktoria Ożańska, UG; Aleksandra Pajdak, GUMed; Maja Parulis-Wojciechowska, UG; Weronika Pinkowska, UG (moderatorka dyskusji); Mateusz Siedlecki, UG (fotograf); Aleksandra Stawarz, UG (moderatorka dyskusji); Anna Stelmach, UG (fotografka); Anna Szymalak, UG; Aleksander Szlęzak, UG; Aleksandra Tyczkowska, UG; Wiktor Warchałowski, GUMed; Piotr Zakrzewski, GUMed; Klaudia Zbrożek, GUMed.

Opiekunki kół naukowych: dr Małgorzata Basińska oraz mgr Ashvika Ahuja (SKN Psychologii GUMed); dr inż. Karolina Marciniuk (KNIDiO PG); dr hab. Małgorzata Łosiewicz, prof. uczelni oraz mgr Aleksandra Żukowska (SKN Inspiar UG).