Droga do niezależności

Ponad 70 uczestników wzięło udział w tegorocznej VI edycji Pomorskiego Konwentu Regionalnego Osób z Niepełnosprawnością pt. „Droga do niezależnego życia – jak działać aby osiągnąć cel?". Wydarzenie pod patronatem Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita odbyło się 20 października br. w formie zdalnej. Uczestnicy spotkania dyskutowali o mądrym wsparciu, empatii, konieczności zmiany modelu kształcenia kadr oraz dobrych praktykach w regionie w budowaniu samodzielności osób z niepełnosprawnościami. Konwent tłumaczony był symultanicznie na język migowy.

Spotkanie rozpoczęli mec. Katarzyna Heba (ambasadorka Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych) oraz dr hab. Marek Wysocki, prof. PG (członek Rady Programowej Kongresu Osób z Niepełnosprawnością), którzy przywitali gości oraz zachęcili do udziału w aktywnej dyskusji. Wydarzenie było podzielone na 3 panele tematyczne. W pierwszej części pt. „Asystentura jako droga do niezależnego życia" mec. Heba przybliżyła założenia programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. W kolejnej części prelegenci podjęli temat kształcenia kadr dla realizacji dostępności i wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Okazję do zaprezentowania nowych wyzwań stojących przed edukacją na Pomorzu miał Paweł Orłowski (przedstawiciel Związku Uczelni Fahrenheita). W tej części dyskusji głos zabrały również m.in. Joanna Matuszewska (Radio Gdańsk) i Agnieszka Kossakowska (Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej), które przybliżyły rolę języka w budowaniu podmiotowości osób z niepełnosprawnością.  W ostatnim panelu uczestnicy wydarzenia skupili się na dobrych praktykach regionu oraz systemowych rozwiązaniach mających uczynić województwo pomorskie rejonem jak najlepiej dostosowanym i zapewniającym wysoką jakość życia dla osób ze szczególnymi potrzebami.

 

tegorocznej VI edycji Pomorskiego Konwentu Regionalnego Osób z Niepełnosprawnością

fot. UM

Na zakończenie wydarzenia wybrano szereg postulatów, które zostały przedstawione podczas VII Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami 23 października br.:  

  1. AOOzN nie powinien być rodzicem gdyż zaburza  to relacje i ogranicza niezależne życie osoby z niepełnosprawnością.
  2. Upowszechnienie programów usługi asystenckiej wśród jednostek samorządu terytorialnego.
  3. Asystentura powinna być realizowana dwutorowo – zarówno przez jednostki samorządu jak i organizacje pozarządowe.
  4. Rozwój kształcenia zawodów wspierających osoby z niepełnosprawnościami w szkolnictwie zawodowym, m.in. komunikacji alternatywnej, rehamenagera, asystenta, trenera pracy oraz innych, z zapewnieniem ich finansowania.
  5. Język – jako kluczowy element włączenia społecznego; propagowanie odchodzenia od języka wypowiedzi o niepełnosprawności opartego o „opiekę" na rzecz języka opartego o „wsparcie".
  6. Rozszerzenie – o podmioty prywatne świadczące usługi powszechne – zapisów Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
  7. Przeprowadzenie debaty dotyczącej edukacji w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami na Pomorzu, prowadzenie dialogu z uczelniami wyższymi.
  8. Projektowanie uniwersalne jako niezbędny element zajęć praktyczno-technicznych oraz doskonalenie nauczycieli na wszystkich etapach edukacji.
  9. Rozwój kompetencji kadry szkół i uczelni w zakresie realizacji zajęć nt. dostępności, komunikacji i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.
  10. Rozwój różnych form mieszkalnictwa wspomaganego jako konieczny element  niezależnego życia.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Centrum Projektowania Uniwersalnego PG, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie, Kancelarię Adwokacka Katarzyna Heba, Fundację im. Helen Keller, oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej ze wsparciem Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot jako partnera. Szczegółowe informację oraz transmisja spotkania dostępne są na stronie Urzędu Marszałkowskiego.