Uczelnie Fahrenheita są partnerem strategicznym aplikacji, dzięki której mieszkańcy Gdańska będą mogli czerpać korzyści ze zmiany swoich nawyków, poprawiać swoje otoczenie i być częścią zrównoważonej społeczności Gdańska. Aplikacja PULA skupia szereg podmiotów lokalnych, które włączyły się w działania na rzecz uruchomienia wersji pilotażowej. Pełna dostępność planowana jest na początek wakacji.
Co to jest i jak działa Pula?
PULA, to marka lokalnej alternatywnej waluty, którą można zarabiać poprzez odpowiedzialne działania, zmiany nawyków i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć lokalnych. Mogą to być na przykład zakupy u partnera aplikacji, korzystanie z toreb wielorazowego użytku bądź udział w dedykowanym wydarzeniu. W zamian za takie działania można pozyskiwać punkty w aplikacji (tzw. Dobre Monety). Punkty można wymieniać na konkretne produkty i usługi, które – podobnie jak same działania – są zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Działanie PULI budowane jest w oparciu o partnerów strategicznych – biznesowych (Olivia Centre), naukowych (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański) oraz edukacyjnych (Centrum Nauki Experyment, Hevelianum). PULA ma także partnerów lokalnych – m.in. gastronomię, usługi i ekonomię społeczną.
Z każdą chwilą Pula rośnie!
Na mapie PULI widnieje obecnie 30 lokalizacji, w których można zarobić bądź wydać Dobre Monety. Wśród nich znajdują się: Avocado, sieć sklepów, restauracji i bistro promujących odpowiedzialną gastronomię, Dobry Deal, sklep ekonomii społecznej, Zeroban, przedsiębiorstwo społeczne oferujące produkty z upcyclingu, oraz instytucje takie jak GIWK Sp. z o.o., Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Hevelianum.
W sieci PULI działają również lokalne organizacje pozarządowe takie jak PLONY czy Inkubator Sąsiedzkiej Energii. Partnerzy proponują nie tylko nagrody, ale także wspólne przedsięwzięcia i wydarzenia, które włączą mieszkańców w obieg waluty.
Dzięki wzajemnemu sieciowaniu mapa dobrych punktów na mapie Gdańska z dnia na dzień się rozrasta. To jednak dopiero początek – aplikacja jest w fazie pilotażowej, a jej pełna dostępność planowana jest na początek wakacji. Poza możliwościami zarabiania i wydawania Dobrych Monet, w ramach PULI planowany jest szereg wydarzeń na rzecz lokalnych społeczności. Szukaj aplikacji PULA w sklepie od połowy lipca 2023.
Projekt Greencoin
Innowacyjne rozwiązanie dedykowane dla Gdańska opracował interdyscyplinarny zespół naukowców i praktyków miejskich, współpracując ze sobą w ramach projektu Greencoin. W trosce o wspólne dobro połączyli siły, aby wieloaspektowo zbadać to, jak motywować mieszkańców Gdańska do podejmowania ekologicznych zachowań a także jak wzmocnić te zachowania na rzecz zrównoważonej przyszłości. Na podstawie badań opracowali PULĘ.
Projekt Greencoin korzysta obecnie z dofinansowania o wartości 1,62 mln € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu Greencoin jest stworzenie systemu promowania zachowań ekologicznych za pomocą alternatywnej wirtualnej waluty, która w przyszłości zostanie udostępniona szerszej publiczności jako oprogramowanie typu open source.
Więcej o projekcie znajdziesz na stronie: http://greencoin.pl/
Szczegółowych informacji udziela: Małgorzata Romanowska, Liderka pilotażu - m.romanowska@inicjatywamiasto.pl