W sobotę, 5 października, w Gdańsku odbyła się coroczna uroczysta parada uczelni. Wydarzenie, zorganizowane z inicjatywy Uczelni Fahrenheita, zgromadziło studentów, wykładowców oraz przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, którzy wspólnie przemaszerowali ulicami Gdańska, podkreślając współpracę trójmiejskich instytucji akademickich.
Kolorowy orszak, w którym udział wzięli reprezentanci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych pomorskich uczelni, przeszedł ulicami miasta inaugurując nowy rok akademicki. Parada wyruszyła spod Złotej Bramy, a jej finał miał miejsce przy Dworze Artusa, gdzie przemówili przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, władz uczelni oraz studentów i doktorantów.
– Rozwój regionu oraz budowanie pierwszego w Polsce ośrodka naukowego o tak zintegrowanej strukturze to ogromna szansa na długofalowe umocnienie Pomorza jako lidera nowoczesnych rozwiązań i nauki. Dzięki współpracy uczelni Trójmiasto staje się miejscem, gdzie edukacja spotyka się z praktyką, a innowacyjne rozwiązania mogą być wdrażane na szeroką skalę – powiedziała Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska.
– Parada uczelni, w której uczestniczymy to nie tylko potwierdzenie współpracy naszych uczelni, ale także dowód na to, że Gdańsk to miasto otwarte na rozwój i ambitnych ludzi. Stajemy się centrum, w którym młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje, korzystając z szerokich możliwości, jakie oferuje nasze miasto, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska.
– Dzisiejsza parada uczelni jest wyrazem jedności naszych trzech wiodących uczelni. W nowym roku czekają nas wyzwania związane z podejmowaniem kolejnych działań zmierzających do zacieśniania współpracy w ramach naszego Związku. Mam nadzieję, że zostaną wprowadzone niezbędne zmiany ustawowe, które pozwolą nam zrealizować cele – zintegrowanie tych systemów uczelni i takie uwspólnienie działań, które przyniesie nam wszystkim optymalne korzyści, a przede wszystkim znacząco wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej. Nasze działania coraz silniej wspiera środowisko parlamentarne, samorządowe i biznesowe Pomorza. Współpraca ta wzmacnia pozycję naszych uczelni oraz Trójmiasta jako centrum innowacji i nauki – podsumował prof. Piotr Stepnowski, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita.
Parada uczelni jest świadectwem akademickiego potencjału regionu. Stanowi również doskonałą platformę do budowania relacji oraz promowania wspólnych wartości, które przyczyniają się do wzrostu znaczenia Trójmiasta na mapie naukowej Polski. Łącząc siły, można inspirować się nawzajem, dzielić najlepszymi praktykami oraz rozwijać innowacyjne projekty, które przynoszą korzyści zarówno społeczności akademickiej, jak i lokalnemu rynkowi.
– W Polsce jest nas 20 tysięcy. Wspólnie z naszymi promotorami pozyskujemy środki na badania, piszemy artykuły i rozwiązujemy problemy – stwierdził Ignacy Rogoń, reprezentant doktorantek i doktorantów. – Każdego dnia próbujemy być nie tylko lepszymi naukowcami, ale przede wszystkim lepszymi ludźmi. Z pasjonatów stajemy się samodzielnymi naukowcami. Uczymy się rzetelności i dbałości o przystępność nauki. Wspólnie dbamy o szacunek do drugiego człowieka. Kultywujemy uczelniane tradycje i obyczaje. Wspólnie walczymy o to, by nauka w Polsce mogła się rozwijać – dodał.
Uczestnicy parady podkreślają, że wszyscy są częścią większej całości, w której dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Każdy ma swoją rolę do odegrania, a indywidualne pasje przekładają się na zbiorowy sukces. Zjednoczeni w dążeniu do lepszego jutra, nie tylko stawiają czoła wyzwaniom, ale także budują fundamenty pod przyszłe osiągnięcia.
– Mamy marzenia. Mamy cele. Mamy zadania do wykonania. Stawiamy sobie wyzwania, którym trudno sprostać. Mówimy o pokonywaniu przeciwności losu, o walce z problemami, które stają na naszej drodze. Jednak często największym wyzwaniem jesteśmy my sami. To w nas tkwią ograniczenia, lęki i wątpliwości, które paraliżują i nie dają nam stać się tym, kim chcielibyśmy być. Zaufajmy sobie i doceniajmy siebie. Kiedy wierzę w swoje możliwości przesuwam też swoje granice, mogę więcej. Ta wiara to siła napędowa, która poprowadzi nas do wielkich czynów. Albo do małych, ale naszych – dodała Patrycja Żurawska, reprezentantka studentek i studentów.
Parada uczelni była okazją do integracji lokalnego środowiska akademickiego. Był to także moment, podczas którego wspólnie celebrowano osiągnięcia edukacyjne i znaczenie współpracy w rozwijaniu innowacji i nauki. Wyjątkowy charakter wydarzenia podkreśliła oprawa artystyczna. Występy Gdańskiej Orkiestry Akademickiej, chórów trzech uczelni, dynamiczne pokazy grupy akrobatycznej oraz majestatyczne dźwięki carillonów stworzyły niezapomnianą atmosferę.
W paradzie udział wzięli również przedstawiciele:
Akademii Ateneum w Gdańsku
Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademii Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego
Gdańskiej Szkoły Wyższej
Gdańskiego Seminarium Duchownego
Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie
Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (filia w Gdańsku)
Powiślańskiej Szkoły Wyższej
Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych
Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk
Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa (oddział w Gdańsku)
Wyższej Szkoły Inżynierii Gospodarki w Słupsku
Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku
Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku
Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku
Uroczystość była transmitowana przez portal www.gdansk.pl i na profilu facebook Uczelni Fahrenheita, gdzie wciąż można obejrzeć materiał z wydarzenia.
Organizatorzy serdecznie dziękują za współpracę Gdańskiemu Archipelagowi Kultury, Muzeum Gdańska, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Straży Miejskiej w Gdańsku.
fot. Gregmar