Studenci przejmują stery na konferencji „Release the Energy”!

We wtorek, 22 października, dziedziniec Politechniki Gdańskiej zatętnił życiem! Studenci z trójmiejskich uczelni zebrali się, by wziąć udział w konferencji „Release the energy”, gdzie tematem przewodnim była szeroko pojęta energia. Od ekologicznych rozwiązań po najnowsze technologie – dyskusje były pełne pomysłów na to, jak sprostać wyzwaniom przyszłości. 

podium oraz goście konferencji 22.10.2024 Release the Energy na PG

Na scenie wystąpili młodzi prelegenci, którzy podzielili się swoimi innowacyjnymi pomysłami na transformację energetyczną i zielone technologie. Zgromadzonych gości, z ramienia Politechniki Gdańskiej, powitali prorektorka ds. studenckich dr Barbara Wikieł, prof. PG oraz prorektor ds. nauki prof. Dariusz Mikielewicz. Spotkanie było wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i wspólnego myślenia o tym, jak możemy wykorzystać energię w nowoczesnym świecie.  

– Dzisiejsza konferencja dotyczyła szeroko pojętej energii, którą spotykamy na każdym kroku. Temat, który łączy trzy, zupełnie inne, środowiska akademickie. Chcieliśmy stworzyć wspólną przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz zintegrowania naszych uczelni. Wierzymy, że udało nam się to osiągnąć – powiedziała Bogumiła Szymendera, Ambasadorka Unii Studentów Fahrenheita. 

Spotkanie zgromadziło wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy zaprezentowali różnorodne podejścia do problemu energii, co sprawiło, że dyskusje były niezwykle inspirujące. Uczestnicy mieli szansę zaprezentować swoje badania i wymienić się pomysłami. Najlepszy poster oraz najlepsza prezentacja, wybrane przez Komitet Naukowy, zostały wyróżnione nagrodami ufundowanymi przez Aramco Europe, partnera wydarzenia.

– Próbowaliśmy połączyć podejście do energii trzech różnych uczelni, bo każda z nas ma troszeczkę inną specyfikę. Niektórzy zajmują się bardziej psychologią, niektórzy bardziej inżynierią, niektórzy bardziej medycznymi zagadnieniami, więc to było naprawdę dla nas ciekawe doświadczenie, żeby połączyć tę konferencję w coś, co będzie rzeczywiście działało i będzie ciekawe dla wszystkich – powiedziała Anna Suchecka, przedstawicielka Komitetu organizacyjnego. 

członkinie Komitetu Organizacyjnego konferencji Release the Energy
Bogumiła Szymendera, prowadząca konferencję Release the Energy
współorganizatorzy konferencji Release the Energy

Działo się dużo – od rozmów o biodegradacji po prezentacje najnowszych rozwiązań w dziedzinie biomikrożeli. Studenci mieli okazję poszerzać swoje horyzonty i korzystać z bogatego zasobu wiedzy i inspiracji od zaproszonych ekspertów, takich jak Łukasz Dąbrowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego czy Łukasz Długowski z bloga mikrowyprawy.com. 

goście konferencji Release the Energy, na pierwszym planie prorektor ds. nauki prof. Dariusz Mikielewicz z PG
prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita na konferencji Release the Energy
goście w trakcie sesji posterowej podczas konferencji Release the Energy 22.10.2024

– Konferencja „Release the energy” nie tylko służyła wymianie wiedzy, ale przede wszystkim była przestrzenią do podjęcia tematów ważnych dla społeczności studenckiej, stanowiących o ich przyszłości – podkreśliła prof. Adriana Zaleska-Medyńska, dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita. – Ogromne zaangażowanie młodych organizatorów świadczy o ich determinacji i poczuciu odpowiedzialności za naszą przyszłość. Ich energia i kreatywność są nieocenione w budowaniu społeczności, która nie tylko myśli o dzisiejszym dniu, ale także o tym, jakie konsekwencje będą miały podjęte decyzje czy działania. 

Prelekcję otwierającą konferencję wygłosił Łukasz Długowski, autor bloga mikrowyprawy.com. Przedstawił wyzwania dotyczące przetrwania w zmieniającym się świecie, w oparciu o przykłady z przyrody. Prelegent przywołał trzy ekosystemy i gatunki – Puszczę Białowieską, wilki i żubry – które przetrwały tysiące lat dzięki zdolności adaptacji. Podkreślał, że kluczem do przetrwania nie jest eliminacja słabości, ale umiejętne ich wykorzystanie i adaptacja do zmian. 

Łukasz Długowski podczas konferencji Release the Energy 22.10.2024

 
 

Następnie inż. Szymon Niewdana poprowadził panel pt. „Spółdzielnia Energetyczna i ukryty potencjał transformacji energetycznej”. W trakcie swojego wystąpienia zaprezentował istotną rolę spółdzielni energetycznych w procesie transformacji energetycznej oraz podkreślił, jak lokalne inicjatywy mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonego i efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Omówił nie tylko wyzwania, ale i liczne korzyści płynące z rozwijania tego modelu, wskazując na jego ogromny potencjał w budowaniu przyszłości opartej na czystej energii. 

Szymon Niewdana podczas konferencji Release the Energy 22.10.2024

Natomiast wystąpienie Łukasza Dąbrowskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego dotyczyło rozwoju wysp energetycznych i strategii energetycznych na Pomorzu. Prelegent wspominał o Pomorskim Archipelagu Wysp Energetycznych, które jest częścią większej strategii Zielonego Ładu oraz celów województwa do 2030 roku. Kluczowym elementem była idea wysp energetycznych, czyli lokalnych systemów łączących producentów, konsumentów i prosumentów energii, które mają zwiększać lokalną niezależność energetyczną.  

Od lewej: Dorota Nagórska (PG), Łukasz Dąbrowski (UMWP), Bogumiła Szymendera (GUMed)

Innowacyjne biomikrożele, które mogą znacząco wspierać proces biodegradacji zanieczyszczeń ropopochodnych omówili Marina Galanina oraz Paweł Tumialis. W ramach dyskusji przedstawili kluczowe aspekty działania tych biomateriałów oraz ich potencjalne zastosowania w ochronie środowiska. 

Od lewej: D. Nagórska i A. Suchecka z PG, M. Galanina i P. Tumalis oraz B. Szymendera

Ostatni panel „Energy Consumption in both - private and professional lives” poprowadził Łukasz Olechnowicz. Opowiedział o wplywie nowych technologii i sztucznej inteligencji na efektywność oraz rosnące zużycie energii. Prelegent podkreślił, że choć technologie powinny ułatwiać życie, w rzeczywistości często prowadzą do wydłużania czasu pracy. Zwrócił uwagę na historyczne zmiany w pracy, od wynalezienia żarówki po telefony komórkowe, oraz zachęcał do refleksji, jak korzystać z technologii, by nie pracować więcej, ale efektywniej. 

Łukasz Olechnowicz z D. Nagórską i B. Szymenderą

Spotkanie było pełne inspiracji, pomysłów i pozytywnej energii. Z pewnością konferencja „Release the energy” pokazała, że młode pokolenie ma wiele do powiedzenia w temacie zrównoważonej przyszłości. A to dopiero początek! 

W sesji posterowej prace zaprezentowali: Michał Jakubowski, Natalia Łukasik, Aleksandra Małachowska ("Generowanie wodoru na żądanie – szkielety metaloorganiczne jako katalizatory w reakcji hydrolizy borowodorku sodu"), Mateusz Michalski ("Metanol jako chemiczny magazyn zielonego wodoru"), Wojciech Bącalski ("A Better Look Inside- DEIS Based Monitoring for RFBs"), Marcin Gontarek ("Recykling zużytych baterii litowo-jonowych: postępy, problemy i przyszłe kierunki "), Damian Makowski, Julia Dunajska, Dawid Strzelecki ("Fotoelektrokataliza - Zielone technologie generowania wodoru"), Remigiusz Izbaner, Jakub Labudda ("Modelowanie elektrochemicznych zasobników energii elektrycznej na podstawie wyników badań eksperymentalnych"), Michał Dominów, Dzmitry Dauhalevich, Łukasz Arcimowicz, Rafał Kowalski ("Thrash In, Gas Out (TIGO) – Integration of AI in pyrolysis of organic and polymer waste for hydrogen production")

Konferencja została zorganizowana przez Ambasadorów Unii Studentów Fahrenheita w składzie: 

  • Anna Suchecka, Dorota Nagórska, Aleksandra Paluch z PG;
  • Bartosz Chojnacki, Hubert Czyż, Piotr Patalas z UG;
  • Patrycja Jachimek oraz ja, Bogumiła Szymendera z GUMed. 

fot. Gregmar

zdjęcia gości i ich rozmów podczas konferencji Release the Energy 22.10.2024

zdjęcia gości i ich rozmów podczas konferencji Release the Energy 22.10.2024

Widownia podczas konferencji Release the Energy 22.10.2024

zdjęcia gości i ich rozmów podczas konferencji Release the Energy 22.10.2024

goście podczas sesji posterowej na konferencji Release the Energy 22.10.2024

Laureat nagrody za najlepszą prezentację - inż. Szymon Niewdana

Wręczenie nagrody za najlepszy poster twórcom postera Trash In Gas Out - TIGO

Twórcy projektu "Elektrownia Przyszłości" prezentujący prototyp w sesji posterowej podczas konferencji Release the Energy