ChemBiŚ'2024 za nami

W dniach 8-9 czerwca br. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Chemia-Biznes-Środowisko, objęta patronatem Związku Uczelni Fahrenheita.

Wydarzenie zostało wspólnie zorganizowane przez trzy studenckie koła naukowe z Wydziału Chemii UG: Naukowe Koło Chemików, Koło Naukowe Biznesu Chemicznego i Koło Naukowe Ochrony Środowiska oraz koło naukowe z Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Środowiskowego i Epidemiologii oraz koło naukowe z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej: Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej, a także przez Radę Samorządu Studentów Wydziału Chemii UG.

Spotkanie miało na celu integrację środowiska młodych naukowców, przede wszystkim studentów i doktorantów oraz podkreślenie roli chemii, biznesu chemicznego, ochrony środowiska i zdrowia w życiu człowieka. Umożliwiło ono poznanie nowych osób z różnych gałęzi nauk chemicznych, medycznych, ekonomicznych i innych, a także wymianę opinii i poglądów oraz dyskusję młodych naukowców z różnych uczelni w Polsce.

W konferencji uczestniczyło 57 prelegentów z 8 ośrodków naukowych w Polsce. Mieliśmy przyjemność gościć utalentowanych młodych badaczy – studentów i doktorantów – z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Białostockiej, Politechniki Poznańskiej oraz trzech uczelni Trójmiasta zrzeszonych w FarU, Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej. Prezentowane przez studentów i doktorantów komunikaty ustne i postery były nie tylko solidnie przygotowane, ale również dostarczyły cennych wniosków dla całej społeczności naukowej. Dodatkowo uczestnicy wysłuchali czterech wykładów, wygłoszonych przez znakomitych wykładowców z trzech trójmiejskich Uczelni.

            Tradycyjne ważnym elementem ChemBiŚ'2024 była możliwość uhonorowania osób, które wyróżniły się swoimi doskonałymi wystąpieniami i badaniami. Laureaci tegorocznej edycji, którzy decyzją Komitetu Naukowego otrzymali nagrody za swoje osiągnięcia:

za najlepszy komunikat ustny z badań własnych:

1.    Magdalena Szmitka - Uniwersytet Wrocławski

2.    Hubert Kwiatkowski - Politechnika Gdańska

3.    Kamil Antoszewski - Uniwersytet Gdański

za najlepszy komunikat ustny popularnonaukowy:

1.    Wiktoria Bara - Uniwersytet Wrocławski

2.    Mateusz Michalski - Politechnika Gdańska

3.    Julia Mikurenda - Uniwersytet Wrocławski

za najlepszy poster z badań własnych:

1.    Julia Stempień - Uniwersytet Łódzki

2.    Gabriela Potoczniak - Uniwersytet Wrocławski

3.    Magdalena Datta - Uniwersytet Gdański

za najlepszy poster popularnonaukowy:

1.    Barbara Matusiewicz - Uniwersytet Gdański

2.    Barbara Olszewska - Uniwersytet Łódzki

3.    Natalia Wyźlic - Uniwersytet Gdański

Dwie dodatkowe nagrody zostały ufundowane przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe. Przewodnicząca III Wydziału Nauk Matematyczno-Fizyczno-Chemicznych GTN prof. dr hab. Ewa Siedlecka wręczyła nagrodę za najlepszą prezentację z badań własnych, którą otrzymał Piotr Świder z Uniwersytetu Gdańskiego oraz nagrodę za najlepszy poster z badań własnych, którą otrzymała Aleksandra Łukowicz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdjęcia z wydarzenia są dostępne na stronie konferencji www.chembis.ug.edu.pl w zakładce < Materiały konferencyjne>.

Materiał prasowy organizatorów konferencji