Drugi Piknik Nauki Fahrenheita za nami!

W minioną niedzielę, 28 maja Górę Gradową odwiedziły licznie rodziny z dziećmi, dorośli i naukowi pasjonaci. W przygotowanych przez Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum atrakcjach wzięło udział ponad 5000 osób. Na gości Pikniku czekały Scena naukowa i Strefa eduzabawy, które obfitowały w pouczające warsztaty, konkursy, pokazy i naukowe zagadki.  

 

Tegoroczny Piknik Nauki Fahrenheita upłynął pod hasłem Nauka z klimatem. Organizatorzy nawiązali nim do celów zrównoważonego rozwoju i zaprosili gości do wspólnej zabawy, doświadczania i odkrywania nauki z innej strony. W lekkiej piknikowej formule była mowa o rzeczach ważnych i bardzo pożytecznych, mających wpływ zarówno na środowisko, jak i dobrostan samego człowieka.

Jednym z głównych punktów na piknikowej mapie była Scena naukowa. O godzinie 11:00 przy akompaniamencie Gdańskiej Orkiestry Akademickiej odbyło się uroczyste otwarcie wydarzenia. Wzięli w nim udział: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Paweł Golak, dyrektor Hevelianum oraz Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Monika Chabior, zastępczyni Prezydent Miasta Gdańska podczas wystąpienia na Pikniku Nauki Fahrenheita 2023

Podczas trwania Pikniku Nauki Fahrenheita na Scenie naukowej, której gospodarzami byli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, można było podziwiać pokaz mody zero waste, na którym ku zachwytom zgromadzonych gości przedstawiciele Uczelni Fahrenheita i Hevelianum prezentowali stroje oraz biżuterię wykonane z niestandardowych materiałów lub z materiałów ponownie wykorzystanych.

prof. Sylwia Mrozowska prorektorka UG biorąca udział w pokazie mody zero waste
Kobieta z dzieckiem biorące udział w pokazie mody zero waste
Paweł Golak dyrektor Hevelianum biorący udział w pokazie mody zero waste

 

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się widowiskowe i pouczające pokazy naukowe przygotowane m.in. przez edukatorów Hevelianum i Heweliuszy Nauki. Na Scenie naukowej wręczone zostały również Nagrody Uczelni Fahrenheita.

laureatki Nagrody FarU

wręczenie nagrody zespołowi wyróżnionemu za projekt "Bezkontaktowe monitorowanie parametrów życiowych (...)"

wręczenie nagrody zespołowi wyróżnionemu za projekt "Zdrowie i jakość życia w przestrzeni publicznej"

Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, osobiście pogratulował laureatom I edycji programu stypendialnego Prezydent Miasta Gdańska dla doktorantów z zagranicy im. Daniela Fahrenheita.

S. Szultka z laureatami I edycji programu stypendialnego Prezydent Miasta Gdańska im. Daniela Fahrenheita

Kolejnym ważnym punktem na mapie pikniku było Miasteczko naukowe, a w nim 45 namiotów z pokazami, warsztatami i eksperymentami, przygotowanymi przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański. Można było się dowiedzieć m.in. jak stworzyć mózg z rzeczy z odzysku, jak powstają fale i co można zrobić ze zużytymi oponami. Na ochotników czekały doświadczenia z ciekłym azotem, samochodziki napędzane wodorem czy escape room o tematyce medyczno-dietetycznej. Nie zabrakło też stanowiska do bezpłatnych badań profilaktycznych, z których bardzo chętnie korzystali piknikowi goście.

stoiska UG podczas PNF 2023
stoiska PG podczas PNF 2023stoiska GUMed podczas PNF2023

Dla najmłodszych, zarówno tych wiekiem, jak i duchem przygotowana została Strefa eduzabawy, w której partnerzy wydarzenia zapraszali do udziału w warsztatach ekologicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z samodzielnego tworzenia doniczek z plastikowych odpadów, domowych kosmetyków, eko biżuterii czy piórników ze skrawków materiałów. 

ZUT podczas PNF 2023warsztaty domowe kosmetyki podczas PNF 2023

Jedną z tegorocznych nowości było Laboratorium Fahrenheita, czyli wyjątkowe połączenie teatru z laboratorium chemicznym, gdzie opowieści o życiu słynnego gdańskiego naukowca były tworzone przy wykorzystaniu chemicznych efektów specjalnych. Przedstawienie było oparte na fragmentach spektaklu „Fahrenheit” w reż.  Michała Derlatki z Teatru Miniatura, a bezpłatne wejściówki rozeszły się w mgnieniu oka.

spektakle "Laboratorium Fahrenheita" podczas PNF 2023

Dopełnieniem atrakcji Pikniku Nauki Fahrenheita była debata naukowa „Nauka Mówi. W równowadze”, podczas której zaproszeni goście dyskutowali m.in. o tym, czy ambitne cele zrównoważonego rozwoju są do pogodzenia z naszymi potrzebami oraz na co mamy realny wpływ i gdzie już dziś możemy wprowadzić zmiany. Debatę poprowadziła Aleksandra Stanisławska, dziennikarka naukowa, współtwórczyni CrazyNauka.pl. W debacie udział wzięli: prof. dr hab. Szymon Malinowski, dr inż. Maciej Tankiewicz, dr hab. inż. Hanna Staroszczyk, dr Barbara Kijewska i Marcin Jasiukowicz.

Debata podczas PNF 2023

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański) oraz Hevelianum.

zaślepka pod materiał wideo

Część atrakcji zrealizowano przy wsparciu finansowym Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego, której Fundatorem jest investGDA.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda pomorski Dariusz Drelichmarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Partnerzy strategiczni: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Samorząd Województwa PomorskiegoPolskie Elektrownie JądroweWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerzy merytoryczni: Gdańska Fundacja Rozwoju GospodarczegoCzyste Miasto GdańskStraż Miejska w GdańskuMiejski Teatr MiniaturaZakład Utylizacyjny w GdańskuGemini Polska.

Patronaty medialne: TVP Nauka, trójmiasto.plgdansk.pl.

Dzięki GIWK w strefie gastro była dostępna darmowa woda pitna.

Wszystkie atrakcje były dostępne bezpłatnie, wyjątek stanowiły wystawy stałe Hevelianum. 

Gdańska Orkiestra Akademicka podczas PNF 2023

PNF 2023 fotorelacja
PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

fotorelacja z PNF 2023PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

PNF 2023 fotorelacja

fot. GREGMAR