Członkowie Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita wyłonili zwycięzców Nagrody FarU i przyznali wyróżnienia dwóm pozostałym zespołom, które zakwalifikowały się do drugiego etapu. Wszyscy finaliści otrzymają nagrody finansowe.
Nagroda Uczelni Fahrenheita może zostać przyznana raz w roku za innowacyjne działania zrealizowane indywidualnie lub zespołowo przez studentów, doktorantów bądź pracowników w sferze naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej lub społecznej. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas tegorocznego Pikniku Nauki Fahrenheita 28 maja w Hevelianum.
W finale znalazły się trzy inicjatywy:
Autorzy zaprezentowali swoje inicjatywy podczas posiedzenia Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita i odpowiedzieli na pytania członków Kapituły.
Kapituła konkursowa zwróciła szczególną uwagę na wpływ, oddziaływanie i zaangażowanie członków społeczności akademickich Uczelni Fahrenheita już na etapie realizacji danego przedsięwzięcia.
Nagroda Uczelni Fahrenheita w wysokości 9.000,00 zł brutto została przyznana pomysłodawczyniom Wystawy: Pionierki. Badaczki. Liderki. Kobiety gdańskiej nauki
Projekt zakładał prezentację przekroju działalności naukowej badaczek związanych z FarU oraz ich wkładu w kształtowanie nauki gdańskiej szerokiej publiczności. To pierwsza próba podjęcia tego tematu w środowisku akademickim i poza nim.
Intencją organizatorek była inkluzywność wystawy oraz debat. Zadbano o audiodeskrypcję przeznaczoną dla osób niedowidzących oraz tłumaczenie wystawy na j. angielski. Prace są prezentowane na trzech uczelniach i towarzyszą im panele dyskusyjne z udziałem badaczek.
W organizację zaangażowali się: Muzeum UG, Muzeum GUMed, Sekcja Historyczna Biblioteki PG, Muzeum Nauki Gdańskiej, Działy Promocji GUMed i PG oraz Zespół Prasowy UG. Wszystkie te działania przyczyniły się do wzajemnego poznania i zacieśnienia kooperacji pomiędzy jednostkami i pracownikami.
Autorzy dwóch pozostałych inicjatyw, które zakwalifikowały się do drugiego etapu, otrzymują wyróżnienie w wysokości 3.000,00 zł brutto.
1) Bezkontaktowe monitorowanie parametrów życiowych z zastosowaniem obliczeń kwantowych w uczeniu maszynowym
Dla potrzeb zastosowań medycznych niezwykle istotne jest poszukiwanie nowych metod, które umożliwią bezpieczne dla lekarzy monitorowanie oddechu i rytmu krążeniowego u pacjentów. W związku z tym zawiązała się współpraca między Katedrą Systemów Multimedialnych (WETI PG) oraz Kliniką Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii (Wydział Lekarski GUMed), do których dołączył także zespół Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG. W efekcie opracowanego rozwiązania naukowo-technologicznego w 2022 r. przeprowadzone zostały badania kliniczne, analizy danych i optymalizacje, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie w przyszłości na rynek medyczny innowacyjnej metody bezkontaktowego monitorowania parametrów życiowych pacjentów.
Współpraca zespołów funkcjonujących w ramach trzech uczelni pozwala na uzyskiwanie interdyscyplinarnych wyników, udział w spodziewanych dochodach z przyszłych wdrożeń, jak również rozwój kadrowy zespołów zajmujących się rozwijaniem technologii i prowadzeniem zaawansowanych badań naukowych, które łączą ze sobą obszary informatyki, medycyny oraz metod opartych na sztucznej inteligencji z udziałem obliczeń kwantowych.
2) Cykl wykładów „Zdrowie i jakość życia w przestrzeni publicznej”
Przedmiotem zgłoszenia konkursowego był cykl wykładów otwartych „Przestrzeń publiczna. Jest miejsce na Twój głos” organizowany przez naukowców z trzech uczelni na terenie trzech kampusów. Wykładowcy reprezentowali nie tylko tradycyjnie obszary architektury, urbanistyki czy geografii - za sprawą tej inicjatywy przestrzeń publiczna i sposoby jej zagospodarowywania stały się przedmiotem ujęć omawianych przez psychologów, specjalistów od toksykologii środowiska, a także prawników.
Wykłady stanowiły merytoryczny wstęp do niedawno rozstrzygniętego konkursu dla studentów „Kolej na południe”, a więc planowanej w regionie inwestycji – nowej linii PKM Południe.
Jednostki zaangażowane w organizację wykładów postanowiły podjąć stałą współpracę w zakresie badań i upowszechniania wiedzy o zdrowej, przyjaznej, funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni publicznej. Zainicjowana współpraca stanowi też zalążek współpracy publikacyjnej lub podstawę do przyszłych projektów naukowych w tej dziedzinie.