Wspólnie na rzecz współpracy naukowej

Ponad 20 ekspertów z trzech największych trójmiejskich uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Fahrenheita wzięło udział w warsztatach poświęconych określeniu synergicznych obszarów współpracy naukowej pomiędzy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim. Organizatorem spotkania był Zespół ds. określenia obszarów synergii w badaniach naukowych, którego liderem jest prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” GUMed. Każda z uczelni reprezentowana była przez prorektora ds. nauki, prof. Michała Markuszewskiego (GUMed), prof. Sławomira Milewskiego (PG), prof. Wiesława Laskowskiego (UG), przedstawicieli Priorytetowych Obszarów Badawczych wyodrębnionych w ramach IDUB oraz osoby związane z tematyką współpracy międzyuczelnianej. W wydarzeniu udział wzięła również prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku. Przedstawiciele mieli możliwość zaprezentowania swoich dotychczasowych osiągnięć naukowych i obszarów, w których istnieje potencjał synergii wynikający ze współpracy uczelni. Wydarzenie odbyło się w formie stacjonarnej 30 września 2021 r. w Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym „Eureka” Politechniki Gdańskiej w Sopocie.

– Dzisiejsze warsztaty poświęcone są niezwykle ważnemu zagadnieniu – integracji uczelni partnerskich oraz kooperacji w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Bliska współpraca między kluczowymi uczelniami Pomorza – Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską oraz Uniwersytetem Gdańskim ułatwi działalność badawczą i pozwoli na stworzenie nowych mechanizmów rozwojowych i wdrożeniowych w kluczowych dla nas obszarach – mówił prof. Bączek. – Stajemy przed wyzwaniem, które w dalszej perspektywie przyniesie korzyści organizacyjne, finansowe oraz podniesie prestiż każdej z uczelni na forum międzynarodowym. To bardzo istotny krok w procesie konsolidacji Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
 

warsztaty FarU IDUB


Wydarzenie moderował Piotr Wróbel (Doradca Consultants Ltd.), który na początku przedstawił wstępną diagnozę dotychczasowej współpracy trzech uczelni, przeprowadzoną przed warsztatami.

Następnie głos zabrali naukowcy Politechniki Gdańskiej, którzy w swoich prezentacjach przedstawili centra naukowe, powstałe dzięki programowi „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Dr hab. Rafał Piątek, prof. uczelni przybliżył działalność Centrum BioTechMed, które zajmuje się m.in. badaniem nowoczesnych technologii z zakresu inżynierii biomedycznej, biotechnologii molekularnej i farmaceutycznej. Zauważył on również potencjalne kierunki współpracy z ekspertami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W dalszej kolejności prof. Magdalena Gajewska zaprezentowała uczestnikom Centrum EkoTech oraz możliwości współpracy w ramach działania jednostki. Centrum Technologii Cyfrowych przedstawił jego koordynator, dr hab. Łukasz Kulas, prof. uczelni. Centrum zrzesza 30 zespołów naukowych, co zapewnia różnorodność prowadzonych badań. Jako ostatni możliwości współpracy przedstawił prof. Piotr Jasiński. W swojej prezentacji zwrócił uwagę na mocną stronę Politechniki Gdańskiej, którą jest różnorodna aparatura oraz szeroki zakres zainteresowań naukowców wchodzących w skład zespołu Centrum Materiałów Przyszłości. Centrum obejmuje 6 z 8 Wydziałów PG.

W kolejnej części warsztatów okazję do zaprezentowania swojej działalności w ramach Priorytetowych Obszarów Badawczych mieli eksperci Uniwersytetu Gdańskiego. Skupili się również na wspólnych płaszczyznach współpracy z innymi uczelniami. Jako pierwszy wystąpił dr hab. Michał Szymański, prof. uczelni. W swoim wystąpieniu przedstawił działalność badawczo-rozwojową w zakresie badań biomedycznych i molekularnych. Zwrócił również uwagę na współpracę bieżącą między uczelniami w tym: 6 grantów UG i GUMed; 6 grantów UG – PG – GUMed; 3 granty PG i UG. Dr hab. Marcin Pawłowski, prof. uczelni w swoim przemówieniu dotyczącym obszarów technologii kwantowych zaakcentował międzynarodowość grup badawczych – składających się w ponad 50% z ekspertów zagranicznych. Następnie głos zabrał dr hab. Michał Harciarek, prof. uczelni. Profesor przedstawił jako przykład udaną współpracę w obszarach psychologii i socjologii z prof. Alicją Dębską-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed. Ostatnia swoimi spostrzeżeniami nt. technologii środowiska w tym badania morza i zagadnień morskich podzieliła się prof. Hanna Mazur-Marzec.

Trzecią uczelnią, która zaprezentowała dyscypliny naukowe, w jakich istnieje potencjał synergii wynikający ze współpracy uczelni, był Gdański Uniwersytet Medyczny reprezentowany przez trzech liderów Priorytetowych Obszarów Badawczych: prof. Jacka Jassema (POB 1 Onkologia), prof. Krzysztofa Narkiewicza (POB 2 Kardiologia i medycyna sercowo-naczyniowa) oraz prof. Ryszarda Tomasza Smoleńskiego (POB 3 Biochemia, genetyka i biologia molekularna). Każdy z liderów przedstawił strukturę swojego POB-u, opisując działania poszczególnych zespołów. Prof. Jassem zaproponował również rozszerzenie kolejnej edycji wewnętrznego konkursu Młodego Twórcy Nauki o kryterium dodatkowe – współpraca z UG lub PG. Prof. Narkiewicz podkreślił, jak ważne w ramach działania Związku Uczelni jest wsparcie rozwoju młodych naukowców oraz budowanie ich wewnętrznej świadomości potencjału współpracy. Prof. Smoleński zwrócił uwagę na potrzebę umocnienia sieci osób, które zajmują się daną dziedziną np. poprzez spotkania warsztatowe wewnątrz zespołów badawczych. Jak zaznaczyli w swoich prezentacjach, Gdański Uniwersytet Medyczny to nowoczesny ośrodek akademicki z prężnie rozwijającymi się badanami o charakterze interdyscyplinarnym.
 

warsztaty FarU IDUB


Prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Związku Uczelni zwróciła uwagę na to, jak ważna jest komunikacja w trakcie procesu łączenia uczelni oraz podkreśliła fakt, że współpraca naukowa jest komplementarna, nie konkurencyjna. Zaakcentowała również potrzebę wspólnego zaangażowanie uczelni w upowszechnianie wybitnych działań ekspertów.

Wydarzenie podsumowano dyskusją, w trakcie której uczestnicy mieli możliwość wymiany swoich doświadczeń oraz wspólnie próbowali zastanowić się nad perspektywą i kierunkami dalszych działań, które możliwie zintensyfikują współpracę naukową między uczelniami. W trakcie rozmów poruszono również tematy barier hamujących współpracę, w tym trudności komunikacyjnych w ramach jednej uczelni, lęku przed zmianą i połączeniem, szczególnie w aspekcie utraty miejsca pracy czy potrzeb organizacji inicjatywy umożliwiającej kontakt z większą liczbą naukowców.

fot. Maciej Bora/GUMed