Wspólne odkrywanie nauki na Pikniku Fahrenheita

Uczelnie Fahrenheita, czyli  Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, wspólnie z Hevelianum i partnerami, zamieniły w niedzielę Górę Gradową w wyjątkowe, naukowe miasteczko. Piknik, któremu patronował słynny gdański uczony Daniel Fahrenheit, przyciągnął licznie nie tylko pracowników uczelni i ich rodziny, ale również wielu mieszkańców Gdańska.

Daniel Gabriel Fahrenheit, twórca skali temperatur i wynalazca termometru rtęciowego, to jeden z najwybitniejszych gdańskich naukowców i patron Uczelni Fahrenheita. Zorganizowany przez GUMed, PG i UG Piknik Nauki Fahrenheita, który odbył się w niedzielę na terenie Hevelianum, stanowił część obchodów Dnia Fahrenheita związanych z 336 rocznicą jego urodzin.

Chcielibyśmy, aby rocznica urodzin Daniela Fahrenheita, wybitnego uczonego i patrona naszych uczelni była okazją do powołania nowego święta nauki w Gdańsku – Dnia Fahrenheita. Za nami Juwenalia Gdańskie, na tory wyjechał specjalny tramwaj, razem z miastem Gdańsk wypracowaliśmy nową formułę stypendiów, a dziś zapraszamy do wspólnego świętowania i zabawy – powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Związku Uczelni Fahrenheita, otwierając piknik. – To z jednej strony okazja do integracji pracowników trzech uczelni, choć na co dzień wielu z nich już ściśle ze sobą współpracuje, a z drugiej nasze zaproszenie skierowane do mieszkańców Gdańska. Zapraszamy odkrywania wspaniałego świata nauki.

Dyrektor FarU w swoim wystąpieniu podziękowała również partnerom wydarzenia. – Dziękujemy za wsparcie w organizacji dzisiejszego pikniku: Hevelianum, Miastu Gdańsk, Samorządowi Województwa Pomorskiego i Międzynarodowym Targom Gdańskim – powiedziała.

Podczas inauguracji wydarzenia, reprezentujący pomorskie władze samorządowe Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego podkreślił znaczenie powołania Uczelni Fahrenheita w Gdańsku. W opinii samorządu województwa powołanie Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita [obecnie Uczelni Fahrenheita – red.] to jedno z najważniejszych wydarzeń w akademickiej historii Gdańska. Niezwykle ważnym zadaniem jest promowanie Gdańska jako silnego ośrodka akademickiego – powiedział.

Do wspólnej zabawy zaprosił z kolei Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. –  Bardzo się cieszę, że dzisiaj Fahrenheit i Heweliusz [patron Hevelianum – red.] zapraszają Państwa na wspólne święto nauki. Cieszę się bardzo, że robimy to razem – podkreślił.

Filmowe podsumowanie pierwszego Pikniku Nauki Fahrenheita dostępne jest po kliknięciu w zdjęcie poniżej.

FarU

autor wideo: Mateusz Byczkowski/Zespół Promocji UG

 

Moc atrakcji dla każdego

Miasteczko naukowe, które powstało na terenie Hevelianum, podzielono na cztery strefy: zabawy z atrakcjami dla najmłodszych, sportu, show z widowiskowymi pokazami oraz doświadczania. Ta ostatnia składała się z aż 40 namiotów, w których pracownicy naukowi, doktoranci i studenci trzech uczelni prezentowali wiedzę z zakresu medycyny, nauk ścisłych, czy ekologii.

Dorośli mogli wykonać m.in. darmowe badania czy pomiary, a młodsi poznać prawa fizyki rządzące piłką nożną i samodzielnie zrobić np. eko-proszek do prania, wszyscy – nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki. Nie zabrakło też efektownych science show oraz występów tanecznych i wokalnych, a także zrekonstruowanej kuchni polowej ze tradycyjną grochówką i kolorową watą cukrową. Piknik zakończyło widowisko muzyczno-teatralne inspirowane Danielem Fahrenheitem. W ciągu kilkugodzinnego wydarzenia, przez miasteczko piknikowe nieustannie przewijały się setki osób.

Piknik, wraz z Juwenaliami Gdańskimi – największym studenckim świętem w północnej Polsce, które odbyło się 21 maja, był częścią obchodów Dnia Fahrenheita, zorganizowanych przez Uczelnie Fahrenheita wspólnie z Miastem Gdańsk. Ponadto, 24 maja, w 336 rocznicę urodzin Fahrenheita, na gdańskie tory wyruszył specjalny tramwaj, który przez najbliższy rok będzie promować ideę integracji czołowych gdańskich uczelni. Co więcej, w porozumieniu z Uczelniami Fahrenheita, wypracowana została nowa formuła stypendiów naukowych imienia Daniela Gabriela Fahrenheita, przyznawanych od 2005 r. przez Prezydenta Gdańska.

Partnerami wydarzenia były: Hevelianum, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Międzynarodowe Targi Gdańskie i Miasto Gdańsk.

Patronat honorowy objęli: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Relacje z pikniku ukazały się m.in. w Dzienniku Bałtyckim i Panoramie w TVP3 Gdańsk.

Prof. Adriana Zaleska-Medynska była też gościem programu Dzień Dobry tu Gdańsk [odcinek z 30.05.2022, od ok. 5:35 min.], w którym opowiadała o pikniku, obchodach Dnia Fahrenheita i idei powołania Uczelni Fahrneheita.

Fot. K. Krzempek/ Politechnika Gdańska