W czwartek w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie noworoczne Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Uczelni Fahrenheita. W wystąpieniach prezydenci miast i rektorzy podkreślali istotę integracji środowisk i nawiązywania współpracy, dzięki którym możliwy jest dalszy rozwój regionu. Podczas uroczystości powitano również zagranicznych doktorantów, którzy uzyskali stypendium naukowe im. Daniela Fahrenheita ufundowane przez Prezydent Miasta Gdańska.
Przedstawiciele władz samorządowych, środowiska naukowego, biznesowego oraz pomorskich instytucji spotkali się, by wymienić się doświadczeniami z ostatnich miesięcy i omówić plany na najbliższą przyszłość.
– Mijający rok pokazał, że bez przyjaźni, sojuszy i wzajemnej współpracy trudno dziś realizować jakiekolwiek cele, od gospodarczych począwszy na tych związanych z bezpieczeństwem skończywszy. Dlatego tak ważne są działania realizowane w sojuszu z członkami grupy metropolitalnej – podkreślił prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, witając zgromadzonych gości. – Metropolia to system naczyń połączonych – wsie i miasteczka są satelitami dużych miast – jedne czerpią z drugich – gospodarczo, kulturowo, historycznie, społecznie. A silne regiony to silny kraj, lepszy rozwój w każdym zakresie i lepsza przyszłość mieszkańców.
Działania prowadzone w ramach Obszaru Metropolitalnego G-G-S przedstawił Michał Glaser, prezes OMGGS, opowiadając m.in. o nadchodzących pracach termomodernizacyjnych, przygotowaniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do budowy nowej linii PKM Południe oraz korzyściach wynikających z ustawy metropolitalnej, która w minionym tygodniu została odrzucona przez Sejm.
O wyzwaniach dla całego regionu wspomniał również prof. dr hab. Marcin Gruchała, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, nawiązując do umowy podpisanej z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi przez uczelnie tworzące FarU – To ważny projekt dla naszego województwa. To niskoemisyjne źródła energii, nowe miejsca pracy czy kierunki studiów. To wspólne wyzwanie dla nas wszystkich.
Do idei podejmowania działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego odniosła się także Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, przedstawiając założenia kierunku studiów MBA: Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną, realizowanego w ramach Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza.
W dalszej części wystąpienia Prezydent Gdańska mówiła o programie stypendialnym im. Daniela Fahrenheita. Program realizowany jest od 15 lat, ale od niedawna jego formuła została poszerzona o nową kategorię stypendiów – dla zagranicznych doktorantów. Oferta powstała w porozumieniu z Uczelniami Fahrenheita i obejmuje roczne stypendium naukowe, staż na jednej z Uczelni Fahrenheita, a nawet bezpłatne zakwaterowanie. - Jesteśmy dumni z tego, jak silnym staliśmy się ośrodkiem akademickim. Dowodem na to jest m.in. liczba studentów zza granicy w naszym mieście - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, oficjalnie witając troje laureatów pierwszej edycji podczas wydarzenia.
Od lewej: Stabak Roy, doktorant z Uniwersytetu Tripura, Maria Alaide de Oliveira z brazylijskiego Uniwersytetu Pernambuco, Anna Panagiota Souri, doktorantka z Uniwersytetu Kreteńskiego oraz Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska.
Stypendia odebrali:
Podczas spotkania wiele miejsca poświęcono wojnie w Ukrainie i pomocy udzielanej naszym sąsiadom. Wśród gości był konsul Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, który podziękował wszystkim za udzielane wsparcie.
Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniła Gdańska Orkiestra Akademicka, działająca przy Uniwersytecie Gdańskim pod kierownictwem Marcina Janka.
fot. Alan Stocki / Zespół Prasowy UG